Tüzmen, 350 milyon dolarla dönüyor

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Çin'e düzenlediği tarihi gezide yapılan anlaşmaların Türkiye'ye ek olarak 350 milyon dolar ihracat sağlayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı Tüzmen başkanlığındaki 125 kişilik işadamı, Milletvekilleri, eski bakanlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve bürokrat heyeti, Çin Ticaret Bakanı Bo Şilay (Bo Xilai)'ın resmi davetlisi olarak geldikleri Çin'de temaslarını sürdürüyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kırman'ın da katıldığı geziden sonra iş adamlarının Çin'den elleri dolu olarak Türkiye'ye döneceği kaydedildi. Bakan Tüzmen Pekin'deki temasları çerçevesinde dün akşam Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Oktay Özüye'nin kendisi onurun verdiği resepsiyona katıldı. Resepsiyonun ardından Türk gazetecilere temaslarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Tüzmen gazetecilerin sorularını cevaplarken, bu gezide yapılan anlaşmalarla Türkiye'nin ihracatına 350 milyon dolarlık ek ihracat sağlayacağını söyledi. Tüzmen, konuşmasında aslı hedeflerinin Çin'e 5 yılda 5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmek olduğunu belirtti. Bakan Tüzmen bu sürede Çin'den yapılacak ithalatın da 20 milyar dolar düzeyinde olacağını anlattı.

"FINDIKDA DÜNYA TİCARETİNİ YÖNETECEĞİZ"

Çin'deki gümrük vergilerinin yüksek olduğunu ancak Dünya Ticaret Örgütü kuralları çerçevesinde zamanla bu vergilerin aşağı çekileceğine değinen Tüzmen, "Çin, bütün ülkelere böyle bir indirime giderken, bizim avantajımı olan ürünler aynı oranda indiği için daha fazla par payına sahip olabiliriz.'' dedi. Tüzmen sözlerine şöyle devam etti: "Dolayısıyla bizin fındık ve Antep fıstığı dediğimiz olay bundan dolayı önemli. Çünkü biz bu ürünlerde dünyada önemli bir ihracat artışı sağlayan, dünya pazarlarında bu konuda hakkı olan bir ülkeyiz. Yapmaya çalıştığımız, Çin'in bu vergileri aşağı çekmesi sayesinde, dünya pazarlarına açılacak bu ama biz dünya pazarlarına bu konuda yüzde 80 hakim olduğumuz için Çin pazarında daha rahat etme imkanı bulacağız.''. Bunun kabul gördüğünü ve Çin'in bu konuda çalışmalar yapacağını belirten Tüzmen, önümüzdeki günlerde bu konuda gelişmelerin olacağını dile getirdi.

"ÇİNLİLER TÜRKİYE'DEKİ ÖZELLEŞTİRME ÇALIŞMALARINDA YER ALACAK"

Bakan Tüzmen, Çinlilerin Türkiye'deki özelleştirme çalışmalarında yer alacağını söylerken, yabancı sermeye girişlerinin Türkiye'ye girişinin son derece hızlı artmasında, tabiî ki dünyanın bu değişen global dengelerin değişirken Çinlilerin de bunun dışında kalamayacaklarını söylediklerini anlattı. Tüzmen, bu konuda ileriki günlerde de çalışmaların yapılacağını kaydetti.

"AÇIĞININ GİDERİLMESİ İÇİN KARŞILIKLI YATIRIMLAR ARTTIRILACAK"

Bakan Tüzemen, Türkiye'nin aleyhine devam eden ticaret açığının kapatılması için ilk önce karşılıklı yatırımların artırılması gerektini vurguladı. "Bizim de burada yatırım yapmamız lazım. Para birimi düşük, dışarıdan ithalat yapması son derece zor. O zaman zorlayacaksınız. İçeriye girip piyasaya dağıtım kanlarlını ele geçirip, bütünüyle son derece hızlı bir şekilde büyüyen bir talep var burada. Yani ben size söyleyeyim, yaklaşık 1.4 trilyon dolar önümüzdeki yıllarda 2 trilyon dolar. 1 trilyon doları ihracat olacaksa 1 trilyon doları da ithalat olacaktır.'' Dedi.

Çin'in çok büyük bir ithalatçı ülke olacağına dikkat çeken Bakan Tüzmen, Türkiye nüfusunun 5 katı yüksek gelir grubunun bulunduğu Çin'deki bu kitleyi hedeflediğini dile getirdi. Tüzmen, Çin'e ihracatın olduğunu ve Şanghay temasları çerçevesinde gezdiği büyük bir Türk beyaz eşya firmasının mağazasında açılalı 2 aydan beri 3 bin 400 parça mal sattıkları örneğini verdi. Tüzmen, "Çin'in de önemli bir şekilde ürettiği bir üründe bit Türk markası geliyor ve burada önemli bir pazar payı elde ediyor. Bizim bu tür çalışmaları artırmamız lazım. Yoksa ticaret açığından şikayet ederek, ortaya somut bir proje koymadan devam edemeyiz.'' diye konuştu.

ÇİN VE TÜRKİYE DÜNYA TİCARETİNE YÖN VERECEK

Kürşad Tüzmen, konuşmasında temaslarının çok verimli geçtiğine değinirken, geçmişte olduğu gibi iki ülkenin dünya ticaretine, kültürüne, tarihine yön veren iki ülkenin bundan sonra dünya ticaretine yön vereceğini belirtti. Amaçların somut olarak bugüne kadar gerçekleştirdikleri çalışmalarının neticelerini ilk önce kısa vadede görmeye çalışmak olduğunu vurgulayan Tüzmen, ''Daha sonra da Türkiye ve Çin arasındaki dengeli ticaretin çok daha yüksek bir seviyeye gelmesini sağlamak'' olduğunu söyledi. Bakan Tüzmen, Çin'in dünyanın en büyük dış ticaret ülkesi ve dünyanın en büyük ekonomisi haline gelmesinin artık herkesin kabul ettiği bir gerçek olduğunu hatırlattı. Tüzmen, bundan dolayı Çin ile stratejik olarak ticaret ortaklığı tesis etmek, bunun sadece ticaret ve mal gruplarında değil, hizmetler sektörüne de yayıp, gerek turizm ve gerekse müteahhitlik sektörlerinde ortak çalışmalar yapmak olduğunu ifade etti.

16. MADDE GÖRÜLŞÜLDÜ

16. maddeyi de görüştüklerini dile getiren Tüzmen, Çin a 16. maddeyle ilgili çalışmaları neden yaptıklarını anlattıklarını belirtti. Tüzmen, "Kolay değil tabi, Dünya Ticaret Örgütü'nde böyle bir hareketi başlatan ilk ülke oldu. O bakımdan bir takım endişeler taşıdıklarını belirttiler. Ancak biz de yaptığımız çalışmanın sadece Çin'e karşı özel bir alışma olmadığını, bütün dünya ülkelerine bu çalışmaların yapıldığını anlattık." Dedi. Bunları Dünya Ticaret Örgütü ve Avrupa Birliği mevzuatı çerçevesinde yaptıklarını anlatan Tüzmen, bu konudaki kayıtlarının ve belgelerinin son derece açık olduğunu ifade etti.

"GELEN ÇİNLİ TURİSTLERİN AZ OLMASININ NEDENİ VİZE DEĞİL"

Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Oktay Özüye de Çinli makamların Çinli turistlerin Türkiye'ye daha çok gitmesi için Türkiye'den vize kısıtlamasını kaldırmasının sorulması üzerine yaptığı konuşmada bu isnadın doğru olmadığını söyledi. Özüye, "Bir defa turizmin gerçekleşmesi için bu kadar uzak bir ülkeden turist bize ancak havayoluyla gelir. Lütfen kendi kendinize hesap yapın. Haftada 7 gün 200 kişilik uçaktan yılda ancak 80 bin kişi gidebilir. Biz grup halinde gelen turistler zaten vize veriyoruz.'' Dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious