Tüzmen, ihracatta yeni hedefi açıkladı

Tüzmen, ihracatta yeni hedefi açıkladı.14496
  • Giriş : 22.11.2008 / 15:04:00

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, ekonomik krizlerin üstesinden gelmenin yolunun ihracat artışından geçtiğini söyledi. Tüzmen yeni ihracat hedefini de açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tüzmen, daralan Avrupa pazarının yerine başta komşu ülkeler olmak üzere Asya ve Pasifik ülkelerine yönelik ihracatın artırılabileceğini ve bunun için gerekli imkanların mevcut olduğunu belirtti.
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ile Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), Türkiye'nin en çok ihracat yapan 1000 firması içinde yer alan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 40 başarılı şirketi ödüllendirdi. Oda'daki ödül töreninde konuşan Bakan Tüzmen, krizin tek çıkış yolunun ihracatı artırmak olduğunu söyledi. Küresel finansal krizden kapalı ekonomiye sahip ülkelerin daha az etkilendiğine dikkat çekerken, ihracatın bu ülkelerle ticareti geliştirerek artırılabileceğini kaydetti. İhracatın artırılmasında Türkiye'nin komşu ülkeleriyle ticari ilişkilerinin de son derece önemli olduğunu vurgu yaptı. Bu doğrultuda sağladıkları açılımların işe yaradığını ve özellikle Güneydoğu illerinden komşu ülkelere ihracatın son dönemde oldukça fazla artığını ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir grup işadamıyla Hindistan gezisinde bulunduğunu, bu girişimlerle Türkiye'nin Çin, Hindistan gibi ülkelere ihracatının artacağını aktaran Kürşad Tüzmen, dünyada ekonomi ekseninin kaydığını ve kendilerinin de bunu birkaç yıl öncesinden gösterdiklerini anlattı. Ekonomik eksenin Atlas Okyanusu'ndaki ülkelerden Asya ve Pasifik Okyanusu'na komşu ülkelere kaydığına dikkat çekti. Dış ticaretten sorumlu bakan, "2 sene önce yapılan konuşmalarda, sizlere, artık ekonomi ekseni kayıyor, demiştik. Atlas Okyanusu'ndan Pasifik Okyanusu'na kayıyor. Artık dünyada yeni dengeler yeni eşler oluştu. Çin ve Hindistan'ın oluşturduğu gruplar." ifadelerini kullandı.

Cari açık ve değerli YTL konusunda da haklı çıktığını aktaran Tüzmen, ekonomik krizlerden çıkabilmek için ihracatın artırılmasından başka çıkış olmadığına vurgu yaptı. Bakanın küresel kriz ve bunun fırsata çevrilmesi ile ilgili değerlendirmesi ise şöyle. "57 trilyon dolarlık GSMH'si olan ülkelerin toplamı 250 trilyon dolarlık bir iş hacmine sahip oldular. Sanal bir alemde yaşadılar, bunun böyle gitmeyeceği belliydi. Bir taraftan finansal liberalleşme bir taraftan finansal kuralsızlaştırma adını verdiğimiz çeşitli finans dahilerinin çalışmaların sonucunda gelinen nokta bu. Burada da yine aynı şekilde birbirimize güvenerek yolumuza devam edeceğiz. Biz bu dönemde bu tehlikeyi akıllı kullanırsak fırsata çeviririz."

Rekorlar kırarken konuşmanın kolay olduğunu, kriz gibi zor dönemlerde de konuşmalar yapmak zorunda kalındığına değinen Tüzmen, "Önemli olan güveni tesis etmek. Başladığımızda 20 milyar dolar ihracatımız vardı. 2007'de 107 milyar dolar ihracat yaptık. Tabi böylesini bir krizi kimse hesaplayamıyordu." dedi. Dünya Ticaret Örgütü'nün verilerine göre bütün ülkelerin dış ticaretlerinde yüzde 3 gerileme olduğunu, dünya ticaretinde yüzde 6 olan büyümenin yüzde 3'e gerilediğini dile getiren Tüzmen, şöyle devam etti:

"Bu krizi ithal edeceğiz başka çaremiz yok. Amerika mal ve hizmet ihracat ederdi, arkasından şimdi kriz ihraç ediyor. Öyle almam da diyemezsiniz, kapınız ne kadar açıksa o kadar içeri girecek. Ama bizimde yapabileceklerimiz var. Nedir, bizim komşu ve çevreler ülkeler stratejisi oturttuğumuz bir strateji. Afrika ve Asya ülkelerinde yaptığımız çalışmalarla ihracatımızı bu bölgelerde çok hızlı bir şekilde artırdık. Hiçbir zaman Avrupa'nın yerini tutmaz. Demir çelikte, otomotivde Avrupa ithalatını durdurduğunuz zaman o ihracat rekorlarını kırdığımız zaman bizlerde gerilemeyi yaşıyoruz. AB, toplam ihracatımızın yüzde 58'sini yaptığımız bir blok. Bugün yüzde 48'sini yapabiliyoruz bu bloğa. Şimdi ilk 15 ülkede daralma var. Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde biraz daha iyiyiz. Toplam ihracatımızda bu sene geçen seneye göre yüzde 16 daralma var. Kasım ayında geçen sene 11 milyar doları geçmiştik, ihracat rekorları kırmıştık. Aynı rekorları bu kasım ayında kıramayacağız. Ama o ülkeler arasında ilk 3'te yerimizi alırsak o da büyük başarı. Mersin ve Gaziantep'in ihracatı komşu ülkelere Suriye yüzde 40, İran 60 Irak yüzde 35. Bu böyle devam edecek. Komşu ülkeler krizden daha az etkilenecekleri için biz oralara yoğunlaşacağız. Geçen sene Hindistan'a gittik, oraya ihracatımız yüzde 65 arttı. Çin'e ihracatımız yüzde 85 arttı. Avrupa Birliği'nin yerini tutar mı, tutmaz ama ilerde onu da geçeceğiz. Tabi İran, Irak, Suriye ve Azerbaycan bizim için çok önemli."

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Mehmet Aslan da, sıkıntılara rağmen ülke kalkınması için çalışmaya devam ettiklerini belirtti. Aslan, "2007 yılında 2 milyar 841 milyon dolar, bu yılın Ocak-Ekim döneminde de 3 milyar 236 milyon dolarlık ihracat yaptık. Bu ihracatın da 2 milyar 539 milyon dolarını Gaziantep yaptı. Artış da geçen yıla göre yüzde 43 oldu. Ekonomiyi yönlendirenler, ekonomi hakkında fikir beyan edenler bu rakamlara baksınlar, burayı göz ardı etmesinler. Dünyada finans krizi yaşanıyor. Finans ile reel sektör ayrı düşünülemeyeceğine göre acilen tedbirler almak gerek. Ağzınızla kuş tutsanız, bu krizden etkilenmemeniz mümkün değil." dedi.

İhracatta 140 milyar doları yakalamak için çalıştıklarını ifade eden Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanlar Kurulu Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, "Ekonomi düzeldiği takdirde 2023'te 500 milyar dolar hedefini yakalamak için ümitliyiz. Dış pazarların daralması, yüksek faiz ve kredi sorunumuz var. Krizden etkilenmenin az olması için tedbirlerin alınması gerekiyor. Habur Sınır Kapısı'nda 50 milyon dolarlık mal kamyonların üzerinde bekliyor. Bu sorun çözülmeli. Kapıdaki bu sorun çözülmezse pazarlarımızı kaybederiz." uyarısında bulundu.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Meclis Başkanı ve SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu da, Türkiye'de olayların geç algılandığını belirterek, şunları söyledi: "Dünya tedbir aldı, biz daha alacağız. Son 2 senedir, kriz zaten bazı sektörlerde vardı. Reel sektör 7-8 aydır sorun yaşıyor. Dolar bu fiyatta olmaz dendiğinde kimse dinlemedi. İhracat için tedbir almak lazım. Doların toparlanması lazım. Doların yükselmesi ihracatçıda endişe oluşturuyor. Herkeste bu korku var; ya dolar düşerse. Doların tabanı Türkiye'de belli olmalı arkadaş. Herkes buna göre hesabını yapar. Tabanı gerçekleştiremezsek sorunlar devam eder. İhracatçı hep darbe yiyor. Geçici de olsa, ekonomi toparlanana kadar bu oluşturulmalı. Bu kriz de geçecek. Türkiye zaten alışık. Paniğe kapılmayın. Paniğe kapılırsanız karar alma yeteneğini kaybedersiniz. Denize düştüğünüzde paniğe kapılırsanız dibi bulursunuz. Ama paniğe kapılmazsanız birkaç kulaçla yüzeye çıkarsınız. Telaş ve panik insanı götürür. 2009 yılının, tekstil ve tarım için iyi olacağını tahmin ediyorum. IMF dahil tarımda ve tekstilden çıkmalısınız diyorlardı. Türkiye'nin kaderi tarım ve tekstildedir. Yani elin tersi ile ittirdiler. Şimdi tersi oldu."

Konuşmaların ardından Türkiye'nin en çok ihracat yapan 1000 firması arasına giren 40 firmaya ödülleri verildi. Tören sonunda GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan ve GAİB Başkanlar Kurulu Başkanı Abdulkadir Çıkmaz da Bakan Kürşad Tüzmen'e ihracata katkılarından dolayı birer hediye verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*