Tüzmen, Makedon Bakan'a vergi indirimi önerdi

Tüzmen, Makedon Bakan'a vergi indirimi önerdi .9956
  • Giriş : 14.03.2008 / 18:36:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Makedonya Devlet Bakanı Adnan Kahil'e, vergileri ortalama yüzde 6 düzeyine indirmesi önerisinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İki ülke arasındaki 5. dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı nedeniyle Türkiye'ye Makedonya Devlet Bakanı Adnan Kahil, Devlet Bakanı Tüzmen'i ziyaret etti.

Ziyaret sırasında Türkçe konuşan Kahil, iki ülke arasında siyasi ilişkilerin çok iyi olmasına karşın ekonomik ilişkilerin yetersizliğine işaret ederek, 350 milyon dolarlık ticaret hacmini 1 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Türk iş adamlarının Makedonya'ya yönlendirilmesinden memnuniyet duyduklarını, ancak önce Makedonya'nın devlet olarak bunun altyapısını hazırlaması gerektiğini vurgulayan Kahil, bu amaçla vergileri ortalama yüzde 10'a çektiklerini, KDV'yi de bu düzeye getirmek için çalışma yaptıklarını belirtti. Bu sırada araya giren Devlet Bakanı Tüzmen, ''elinizde imkan varsa ortalama vergiyi yüzde 6'ya indirin, Avrupa'da böyle. Alınmayan vergi yatırıma gidiyor. İndirim, 10 veya 20 yıl süreli de olabilir. Yatırımcı önünü görsün. Serbest bölgelerde biz bunun etkisini gördük'' dedi.

Kahil, Makedon iş adamlarının Türkiye'nin yanı sıra Türk iş adamlarıyla birlikte üçünce ülkelerde de ortak yatırım yapmasını istediklerini belirterek, her türlü alanda Türkiye'nin bilgi ve tecrübelerinden yararlanmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de, Türkiye'nin Makedonya'yı ilk tanıyan ve Üsküp'e büyükelçi gönderen ülke olduğuna dikkati çekerek, siyasi ilişkilerin mükemmel düzeyde bulunduğunu, ticari ilişkilerin de hızla arttığını söyledi.

2007'de Başbakanın Makedonya'ya yaptığı ziyaretin, ilişkilerin gelişmesinde etkili olduğunu anlatan Tüzmen, bu tür ziyaretlerin artması gerektiğini söyledi.

TOBB'un balkan odaları dönem başkanı olduğunu hatırlatan Tüzmen, bunu, ticari ilişkilerin geliştirilmesi açısından çok iyi kullanmak istediklerini söyledi.

-''YİĞİTLİK BİZDE KALSIN''-

Sınır illerinden 10 yıl süreyle vergi alınmaması önerisini tekrarlayan bakan Tüzmen, bu konuda 15 gün önce Bakanlar Kurulu'nda bilgi verdiğini belirterek, şunları söyledi:

''Sınır illerinin gelir ve kurumlar vergisindeki payı yüzde 3,4. İl bazındaki payları ise binde 2-3 düzeyinde. Hiç almayalım, yiğitlik bizde kalsın, buyurun yatırım yapın dedik. Tartışılıyor. Bakanlar kurulunda da anlattım. Kullanılabilir bir model.''

Makedonya ile 2000 yılında imzalanan serbest ticaret anlaşmasının menşe protokolünün uygulanması için onay beklendiğini belirten bakan Tüzmen, AB'nin menşe kümülasyonuna Türkiye'nin dahil olması için Makedonya'nın verdiği destekten memnun olduklarını ifade etti.

Makedonya'yı gelecek açısından çok stratejik bir ülke olarak gördüklerini belirten Tüzmen, halen 100 civarında Türk firmasının Makedonya'da 130 milyon dolar yatırım yaptığını, 65 Makedon firmasının da Türkiye'de faaliyet gösterdiğini ifade ederek, ''ulaştırma, turizm ve diğer alanlarda birlikte hareket edebiliriz'' dedi.

Tüzmen, İzmir'in EXPO fuarını alması konusunda da Makedonya'dan destek istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious