Tüzmen, turizmcileri uyardı

  • Giriş : 23.06.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, turizmcilerin hizmet kalitesinden ödün vermemesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çocuklarının büyüdüğünü göremediğini söyleyen Bakan Tüzmen, elini öpmeye gelen 3 kız çocuğunu kucağına alarak öptü. Uzun süre hasret giderdi.

Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu üyeleriyle toplantı yapmak üzere Antalya'nın Alanya ilçesine gelen Bakan Tüzmen, Mahmutlar Beldesi'nde yapılan 4 yıldızlı Sun Star Beach Hotel'in açılışına katıldı.

Sema ve folklor gösterileri ile başlayan törende, Bakan Tüzmen yanına gelerek elini öpen 3 kız çocuğunu kucağına alarak ilgi gösterdi. Bir anne ise yeni doğan bebeğini Bakanın kucağına vererek fotograf çektirdi. Otelde bulunan turistler Bakan Tüzmen ve sema gösterisine büyük ilgi gösterdi. Bazı turistler Bakan Tüzmen ile gösteri ekibini bir fotoğraf karesinde çekmek için çaba sarfetti. Bazı turistler ise Bakanın görüntülerini kamerasına kaydetti.

Açılış töreninden önce konuşma yapan Bakan Tüzmen, ucuz yatak politikasının Türk turizmine ve turizmciye zarar verdiğini söyledi.

Turizmde sezonun kötü başladığını ancak toparlandığını anlatan Tüzmen, belirlenen turizm hedeflerinin geç de olsa gerçekleşeceğini ifade etti. Sezon öncesinde acentelerin sezon kötü diyerek fiyat kırdığını aktaran Tüzmen, "Türkiye'de ihracat dışında en önemli birinci kalemi turizm. Ülkemizde bu yıl 80 milyar dolar ihracat bekliyoruz. 20 milyar dolar civarında da bir turizm geliri olacağını düşünüyoruz. Geçen yıl ki turizm gelirini geç de olsa Türkiye bu yıl yine kazanacak" diye konuştu.

Tüzmen, 2006 yılının ilk yarısının çok iyi geçmediğinin altını çizerek, turizmcinin yılın ikinci 6 ayını çok iyi bir şekilde kullanarak Türkiye'de turizm hizmetinden yaralanan misafirlere yararlı olacağına inandığını ifade etti. Yapılaşmanın doğru yerde ve doğru bir alanda yapılması gerektiğinin altını çizen Bakan Tüzmen, "Bütün bunları yaptığımız zaman bu yöreyi gerçekten dünya turizmine kazandırabiliriz. Sadece beton yığını olarak bu alanları kapladığımız zaman bir süre sonra bunun da bir doyum noktası olacaktır. Memnun olmayan turist bir sürü balık gibidir. Eğer gelip orada fazla kalamıyorsa geçer başka tarafa gider" diye konuştu.

Dünyada turistler kapışıldığı için tur operatörlerinin bunu iyi değerlendirdiğine işaret eden Tüzmen, fiyatları aşağı doğru çektirerek yılın başında turizmcilerin korkutulduğunusöyledi. Tüzmen şöyle konuştu: "Hepiniz fiyatları aşağı indirdiniz. Şimdi görüyorsunuz ki kaliteyi satan, kaliteli hizmet sunan turisti çekebilir. Herşey kalitesine göre fiyatlanmalı. Ülkemizin yatakları çok ucuza gitmemeli. Bunu uygun bir şekilde anlatmamız lazım." Konuşmanın ardından otelin açışını gerçekleştiren Bakan Tüzmen, restoran bölümünde yemek yiyen Rus turistlerle bir süre sohbet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious