Tüzmen, Türkiye-Irak ilişkilerini değerlendirdi

  • Giriş : 13.07.2008 / 23:44:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak’ta istikrarın sağlanması halinde yıllık 250 milyar doların üzerinde petrol geliri olan bir komşunun olacağını, Irak’ın normale dönmesi halinde de Türkiye-Irak arasındaki iş hacminin 30 milyar dolara ulaşacağın

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

A.A muhabirine Türkiye-Irak ilişkilerini değerlendiren Devlet Bakanı Tüzmen, yılın ilk 6 ayında iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2,2 milyar doları aştığını belirterek, ticarette bu yılki hedefin 5 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Irak’ın istikrara kavuşması halinde çok büyük bir petrol gelirine ulaşacağını kaydeden Tüzmen, şöyle konuştu:

"Irak savaşı öncesi petrol üretimi ve ihracatına ulaşması halinde bile, 250 milyar doların üzerinde bir petrol gelirine ulaşır. Petrolün 18-20 dolar olduğu dönemlerde Irak’ın 40 milyar dolar civarında bir petrol ihracatı vardı. Bugün petrol 140 doların üzerinde. Yani 7 kat daha yüksek fiyattan satılıyor. Irak’ta istikrarın sağlanması halinde yıllık 250 milyar doların üzerinde petrol geliri olan bir komşumuz olacak. Bu çok büyük bir gelirdir. Bu gelir Irak’ı bölgenin en zengin ülkelerinden biri yapar. Bu hem Irak halkı açısından hem de başta Türkiye olmak üzere bütün bölge açısından yararlı sonuçlar doğurur."

Tüzmen, son 15 gün içerisinde iki kez Bağdat’a gittiğini belirtirken, "Önemli anlaşmalar yaptık. Irak’ın istikrara kavuşması halinde, petrol üretimi ve ihracatı hızla artacak. Bu gelirler Irak’ın yeniden yapılanmasında kullanılacak. Irak’ta yapılacak o kadar çok iş var ki... Irak neredeyse yeniden imar edilecek" diye konuştu.

Irak’ın geliri arttıkça ülkeye yapılan ihracatın ve müteahhitlik hizmetlerinin de artacağına, nakliye sektörüne iş çıkacağına işaret eden Kürşad Tüzmen, Irak’ın normale dönmesi halinde Türkiye-Irak arasındaki iş hacminin kısa sürede 30 milyar dolara çıkacağını söyledi.

Irak’la bir gönül bağı bulunduğunu ifade eden Tüzmen, "Irak’ı en son 2003 yılında ziyaret etmiştim. Ama şimdi gördüm ki sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Ancak, aramda bir gönül bağı olan eski aşkım Irak’ı o eski güzelliklerinde görmek istiyorum" dedi.

Irak pazarında ve Irak’ın geleceğinde yer almak için yıllardır çalışma yaptıkları anlatan Bakan Tüzmen, "Sınırımızın sıfır noktasında kuracağımız sanayi bölgesinde de ürün paylaşımı modeliyle çalışmalar yapmayı planlıyoruz. İki ülkenin de kazanacağı modeller üzerine çalışıyoruz. Zengin Irak, zengin Türkiye demek. Zengin Türkiye de zengin Irak demek" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*