Tüzmen: "ABD ile ihracatta gerileme var"

Tüzmen:
  • Giriş : 14.04.2008 / 10:16:00

Bakan Tüzmen, Türkiye'nin dünyada en çok ithalat yaptığı ülkelerden birinin ABD olduğunu, ancak ihracatta aynı düzeyin tutturulamadığını ve bu yıl gerilemeyle karşılaşıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan-Türk Konseyi (ATC) 27'nci konferansına katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Washington'a giden Tüzmen, ATC katılımcıları için Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyona katıldı.

Tüzmen, "ABD ile ticaret hacminde artış olmakla beraber, bu, daha çok bizim yaptığımız ithalattan kaynaklanan bir artıştı. İhracatta ise gerileme var" dedi.

Tüzmen, ihracattaki gerilemenin altında yatan nedenler arasında Türk lirasının aşırı değerlenmesi, doların uluslararası piyasalarda ve Türkiye'de çok düşük bir para birimi haline gelmesi, ABD'nin ithalatını, özellikle tekstil alanında, ağırlıklı olarak Uzak Doğu'dan temin etmesi ve antidamping soruşturması yüzünden ABD'ye demir-çelik ihracatındaki azalmayı saydı.

Tüzmen, "ABD gibi büyük bir ülkede bu kadar düşük, küçük bir pazar payı olmasını, daha önce eyaletler bazında bir çalışmayla aşmaya çalışmıştık. Ürün çeşitlemesini sağladık, fakat belli alanlarda ciddi ürünlerimiz var. O ürünlerin aynı şekilde devam etmesi lazım" dedi.

Tüzmen, bu ürünler arasında tekstil, konfeksiyon ve mücevheri saydı.

Ayrıca GPS sisteminden Türkiye'nin daha fazla yararlanmak istediğine işaret eden Tüzmen, temasları çerçevesinde, ABD'de bakanlık statüsü taşıyan ABD Ticaret Temsilciliği'nin (USTR) başında bulunan Susan Schwabile de bir araya gelerek Türkiye-ABD ticaretini görüşeceğini kaydetti.

ATC konferansında bir konuşma yapması beklenen Tüzmen, ABD için, "Benim için, dünyanın en büyük pazarından yararlanabilmek önemli. Dünyanın en büyük ithalat yaptığımız ülkelerinden bir tanesi ABD. İhracatta da, aynı şekilde, bir yere götürmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious