Tüzmen: Balık çiftlikleri Mersin'e getirilmedi

Tüzmen: Balık çiftlikleri Mersin'e getirilmedi.8881
  • Giriş : 13.03.2008 / 13:02:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ''Balık çiftliklerinin Ege'den kaldırılıp, Mersin'e getirileceği iddialarının doğru olmadığını'' bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tüzmen, 1. Uluslararası İşkadınları Forumuna katılmak üzere geldiği kentte, Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nin Taksim Otel'de düzenlediği toplantıda, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Bazı siyasetçilerin ''ucuz politika'' yaparak doğru olmayan haberleri yaymaya çalıştığını ifade eden Tüzmen, dalgıçlığı nedeniyle Akdeniz sahillerinin su altı ve su üstü güzelliklerinin ne kadar önemli olduğunun farkında olduğunu, buna zarar verilemeyeceğini belirtti.

Tüzmen, sahillerin hem turizm hem de tarım için büyük önem taşıdığına dikkati çekerken, ''Ancak tarım yapılırken, çevreyi kirletmeden yatırım yapılması gerekli. Balık çiftlikleri Ege kıyılarında kurulduğunda kıyıya yakınlık ve derinlik kuralları ihlal edildi. Ancak bu sahillerde turizm açısından asıl yaşanan sorun, evsel atıkların yarattığı kirlilik'' dedi.

Balıkçılığın yıllık 500 milyon dolarlık bir sektör olduğunu, bunun önümüzdeki dönemde 1 milyar doları bulmasının beklendiğini ifade eden Tüzmen, şöyle devam etti:

''Balık çiftliklerinin Ege'den kaldırılıp Mersin'e getirileceği doğru değil. Bu konuda duyarlıyız. Bu söylemlerin çıkmasının sebebi ise bu konudaki duyarlılığımız sonucu, bazı heyetlerin Mersin'e gelip nerede balık çiftliği kurulamayacağı konusunda rapor hazırlamasıdır. Çiftliklerin kurulması için kurallar belli. Bu kuralların uygulandığının sıkı takipçisiyiz. Bir sektörü canlandırmak için diğer bir sektörü öldürmemiz söz konusu olamaz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious