Tüzmen: Bankalar destek olmuyor

Tüzmen: Bankalar destek olmuyor.8881
  • Giriş : 17.11.2008 / 09:51:00

Bakan Tüzmen, bankaların reel sektöre kredi verme konusunda kendini çok kastığını ve bu durumun sıkıntı yarattığını belirterek ve bankaları uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dünyada yaşanan kriz nedeniyle bankacılık sektörü ve reel sektör arasında ciddi sıkıntılar yaşandığını belirtti. Tüzmen, bankalara açık çağrıda bulunarak, "Kendilerini iyice kasmış durumdalar. Bu da sıkıntı veriyor. Özellikle ihracatçı firmalarımız teminat mektuplarında zorlanıyor. Bu durum, normale dönmelidir. Bankacılık sektörümüz ihracatçımızı, sanayicimizi, yurt dışı müteahhitlik sektörünü desteklemelidir. Bankalarımız ihracatçımızı ve yurt dışı müteahhitlerimizi yalnız bırakmamalıdır" dedi.

DESTEK OLMUYORLAR

Tüzmen, bankaların ihracatçıya ve yurt dışı müteahhitlik sektörüne destek vermemesinin, uluslararası pazarlarda haksız rekabete yol açtığını kaydederek, Türkiye'nin rakiplerinin arkasında ülkelerinin bankaları varken, Türk ihracatçısının ve müteahhidinin arkasında, destek olmamasının Türkiye açısından sıkıntı yarattığını ifade etti.

CARİ AÇIK AZALACAK

Bakan Tüzmen, cari açıkla ilgili de şunları söyledi: "Yaşanan kriz birçok ülke ekonomisinde büyümeyi olumsuz etkileyecek. Bu da ihraç pazarlarımızda durgunluğu beraberinde getirecek. Bunun sonucunda da ihracatımızdaki artış yavaşlayacak. Ama hem buna bağlı olarak, hem de sanayicilerimizin yerli ara mallara yönelmesi nedeniyle, ithalatımızda da önemli düşüşler yaşanacak. Buna bir de petrol ürünlerinin fiyatlarındaki düşüşü eklersek, ithalatımızdaki düşüşün ihracat artışımızdaki düşüşten çok daha fazla olacağı görülecektir. Bütün bunlarla beraber cari açığımız düşecek daha sağlıklı bir düzeye gelecektir. Bu da ekonomik dengelerimiz açısından iyi bir durum yaratacaktır."

'Çıkış yolu ihracattır'

Bakan Tüzmen, AK Parti Tarsus İlçe Kongresi'nde, Türkiye'nin krizden çıkış yolunun ihracattan geçtiğini vurguladı. Türkiye'nin ihracat rakamının bu yıl 125 milyar dolara ulaşacağını belirterek şunları söyledi: "Dünya bir kriz yaşıyor. Ama biz buna rağmen, 100 milyar dolara yakın bir ek yapmışız. Kimse krizi ihracat artışıyla aşacağımızı unutmasın. Başka yolu yok."

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*