Tüzmen: "Birlikte çalışalım diyenler masadan kaçıyor!"

Tüzmen:
  • Giriş : 28.11.2007 / 08:35:00

Körfez ülkelerinde oluşan büyük miktarda sermaye uluslararası şirketlerin dikkatini bölgeye çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uluslararası şirketlerin ticaret üssü olan Birleşik Arap Emirlikleri dün İslam dünyası işadamlarının toplantısına ev sahipliği yaptı. Milli gelirleri 900 milyar dolara ulaşan Körfez ülkeleri, gelecek 5 yıl içerisinde 800 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. İşadamları, bu büyük malî gücün mümkün olduğunca Müslüman şirketlere yöneltilmesini istiyor. Türkiye, Uluslararası İş Forumu'na Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin organizasyonuyla 300 işadamı ile katıldı. Toplantıda kürsüye gelen Dış Ticaret'ten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, katılımcı ülkelere sitem etti: "Birlikte iş yapalım diyorsunuz. Sekiz yıldır Körfez ülkeleriyle 'serbest ticaret anlaşması' yapmaya çalışıyoruz. Gürcistan ile iki ayda yaptık. Neredesiniz, neden masaya oturmuyorsunuz?" Müsiad Başkanı Ömer Bolat da Türkiye ile İslam Konferansı Teşkilatı üyesi ülkeler arasında geçen sene 35 milyar dolar olan ticaret hacminin 2007 sonu itibarıyla 44 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini söyledi. Bolat, forumdaki konuşmasında, "Türkiye olarak dünyanın yeni devleri olarak bilinen yükselen 10 pazar arasındayız. Aramızda kalıcı ve verimli bir işbirliği oluşturmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

11. Uluslararası İş Forumu (IBF) Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de başladı. 'Geleceğin Küresel Ticaret Merkezi' ve 'Körfez: Büyük İş Potansiyeli' başlıkları altında gerçekleştirilen toplantının amacı, İslam ülkeleri arasında işbirliğinin geliştirilmesi. Merkezi İstanbul'da bulunan forum, Müslüman işadamlarının aracısız bir araya gelmesini ve ticaret yapmasını hedefliyor. Toplantıya Dış Ticaret'ten sorumlu Bakan Kürşad Tüzmen katıldı. Renkli bir konuşma yapan Tüzmen, dünya milli gelirinin yüzde 20'sini oluşturan İslam ülkelerinin milli gelirinin yüzde 5,5'lerde gezdiğini belirterek, ekonomi rüzgârının gelişmiş ülkeler lehine estiğini söyledi. Tüzmen'in çözüm önerisi ise salondan alkış aldı: "Rüzgârın yönünü değiştiremiyorsanız yelkeni değiştireceksiniz. Yelken ve rüzgârda sorun yoksa kaptanı değiştireceksiniz." 22 ülke ile serbest ticaret anlaşması yaptıklarını belirten Tüzmen, Birleşik Arap Emirlikleri ile de anlaşma yapmak istediklerini kaydetti. İslam Konferansı Teşkilatı'nın üye ülkeler arasında işbirliğinin artmasını tavsiye ettiğine işaret eden bakan, bunun yolunun anlaşma imzalamaktan geçtiğini söyledi. MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat da Türkiye'nin yükselen gücüne işaret ederek, Körfez ülkeleri başta olmak üzere Müslüman işadamlarıyla birlikte çalışmak istediklerini kaydetti. Türkiye ile İslam Konferansı Teşkilatı üyesi ülkeler arasındaki ticaret hacmi 2006 yılında 35 milyar dolar oldu. Bu rakamın 2007 sonu itibarıyla 44 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye'nin genç nüfusu ve yatırımlara verdiği ayrıcalıklara atıf yapan MÜSİAD Başkanı, forumdaki konuşmasında, "Türkiye olarak dünyanın yeni devleri olarak bilinen yükselen 10 pazar arasındayız. Aramızda kalıcı ve verimli bir işbirliği oluşturmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Dünya hammadde kaynaklarının yüzde 40'ı, enerji kaynaklarının ise yüzde 65'i İslam coğrafyasında yer alıyor. İslam toplumu bu tabii zenginliklerin malî karşılığını alma noktasında ise çok gerilerde. Cezayir, Libya, Fas ve Tunus gibi İslam ülkelerinde ciddi anlamda işsizlik yaşanırken, genel anlamda kişi başına düşen gelir 2 bin doların altında seyrediyor. MÜSİAD'ın öncülük ettiği Uluslararası İş Forumu bu açıdan büyük önem taşıyor. Forum Başkanı Erol Yarar, İslam dünyasının işbirliği yapmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekiyor. Yarar'a göre kapitalizm, önündeki komünist tehlikesini yok ettikten sonra İslam dünyasına yöneldi. Kapitalizmi, 'insanî ve manevî değerleri hiçe sayan bir model' olarak değerlendiren Yarar, Müslümanların kısa vadeli hedefler yerine ahiret inancından kaynaklanan uzun vadeli projelere odaklanmasını istiyor.

12 yıldır süren buluşma

Pakistan'ın Lahor kentinde kurulan Uluslararası İş Forumu (IBF) 1995 yılındaki ilk toplantısında 600 işadamını bir araya getirmişti. Forum, Türkiye'nin etkin çabası üzerine merkezini 1996 yılında İstanbul'a taşıdı. Geçtiğimiz yıl İstanbul'da yapılan 10'uncu toplantıya ise 61 ülkeden 1.700 işadamı katıldı. Abu Dabi toplantısında ise beklenenin altında katılım oldu. Forumun 12. toplantısı gelecek yıl ekim ayında İstanbul'da yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious