Tüzmen: Bizler hücum oynamalıyız

Tüzmen: Bizler hücum oynamalıyız.13342
  • Giriş : 17.02.2009 / 23:50:00
  • Güncelleme : 17.02.2009 / 22:14:35

Klabalık bir heyetiyle Suriye'ye gelen Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Şam'da Dedeman Otel'de düzenlenen Suriye-Türkiye İşadamları Forumu'na katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toplantıda Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Amir Lütfi ile iki ülke arasında varılan ticaret anlaşmasını imzalayan Tüzmen, 2009 yılı için Suriye ile gerçekleştirecekleri ticaret hedefinin 2,5 milyar dolar olduğunu ifade etti. Bakan Tüzmen, "Karşılıklı olarak dost ve kardeş Türkiye ve Suriye arasında yapılan çalışmalar meyvesini vermeye başladı. Biz ilk olarak ticaretle başladık, siyaset ondan sonra arkadan gelmeye başladı. Siyasiler ticaretin gelişmeye başladığını gördükten sonra 'bunlar çalışıyorlar, biz de bunlara destek olalım' dediler. 2009 yılı için Suriye ile hedefimiz 2,5 milyar dolara ulaşmayı bekliyoruz. Üç sene içerisinde de 5 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirmeliyiz." diye konuştu.

Suriye ile Türk işadamlarının özellikle kriz döneminde hücum oynamasının gerektiğini ifade eden Tüzmen, "Müdafaa bize göre değil. Ne Suriye ne Türk insanına bu yakışır. Bizler hücum oynamalıyız. İçe kapanıp kriz geldi diyenlerden değiliz." dedi.

Türkiye ile Suriye arasında imzalanan ticaret anlaşmasının kriz dönemimde çok önemli bir rolü olduğunu kaydeden Tüzmen, "Türkiye ve Suriye 2 kıtayı bağlıyor. Dünya ticaretinin bizim üzerimizden geçmesi lazım. Ulaşım alanında birçok çalışmanın ve kolaylığın sağlanması gerekiyor. Bunun için de ulaşım üzerindeki vergilerin kalkması lazım." ifadesini kullandı.

Suriye ile Türkiye arasındaki ulaşımın önemine değinen Tüzmen, Suriye'de yapılacak ulaşım ve imar alanlarındaki yatırımlara talip olduklarını aktardı.

Yapılan konuşmaların ardından Türkiye ve Suriyeli işadamları arasında heyetlerarası görüşmelere geçildi. Bakan Tüzmen ayrıca Alfemo mağazasının açılışını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*