Tüzmen: Bu yıl 15 milyar doları zorluyoruz

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Afrika ülkeleriyle toplam ticaret hacminde bu yıl 15 milyar doları zorladıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüzmen ''Amacımız, Afrika'daki kardeşlerimizle ticareti geliştirerek bu rakamı daha yukarılara çıkarmak'' dedi.
Bakan Tüzmen, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen ''Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü 2. Toplantısı''na katılmak üzere İstanbul'da bulunan 20 Afrika ülkesinden bakanlarla bir araya geldi.
Tüzmen, burada konuk bakanlara hitaben yaptığı konuşmada, amaçlarının Afrika ülkeleriyle Türkiye arasındaki dış ticareti artırmak olduğunu, bu toplantının yaratacağı sinerjinin önümüzdeki dönemde ticaretin artmasına önemli katkılar sağlayacağını vurguladı.
Afrika ülkelerinin beşeri sermaye, yoksulluk, siyasi istikrarsızlıklar ve bölgesel çatışmalarla mücadele ettiğini, ancak şu anda ciddi bir istikrar sağlandığını ifade eden Tüzmen, serbest ticaret imkanlarını kullanarak Afrika ülkeleriyle ticareti geliştirmeye çalıştıklarını belirtti.
Kürşad Tüzmen, ''Çok samimi bir ortamda beraberce büyüyebileceğimiz bir platform yaratmak istiyoruz. Siz ne kadar zengin olursanız, bizi o kadar zenginleştireceksiniz demektir'' diye konuştu.
Afrika'da neler yapılabileceği konusunda 2003 yılında ''Afrika ülkeleri stratejileri'' konulu bir çalışma yaptıklarına değinen Tüzmen, Türkiye'nin Afrika ülkelerinin toplam ticaretinden aldığı payın yüzde 2,1 olduğunu kaydetti.

''15 MİLYAR DOLARI ZORLUYORUZ''
Tüzmen, Türkiye'nin Afrika'nın toplam ticaretinden aldığı payı 2 sene içinde yüzde 3'e çıkarmak istediklerini bildirdi.
2003 yılında 5 milyar dolar olan toplam ticaret hacminin, 2005'te 10 milyar dolar, 2006 yılında 12 milyar dolara ulaştığını aktaran Tüzmen, ''Bu sene 15 milyar doları zorluyoruz. Amacımız, Afrika'daki kardeşlerimizle ticareti geliştirerek bu rakamı daha yukarılara çıkarmak'' görüşünü dile getirdi.
Türk müteahhitlik yatırımlarının yurt dışında ulaştığı seviyelere işaret eden Tüzmen, Türk müteahhitlerin Afrika'da önemli projelere imza attıklarını, tamamlanan projelerin toplam tutarının 85 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.
Afrika ülkelerinde sosyo-ekonomik projeleri hazırlamayı ve uygulamayı öngördüklerini belirten Tüzmen, Afrika ülkelerine teknik yardım, teknoloji ve eğitim faaliyetlerinin artırılması yönünde çalışmaların sürdüğünü, Türk bankalarının Afrika ülkelerindeki faaliyetlerinin güçlendirilmesine çalıştıklarını anlattı.
Bu arada, Bakan Tüzmen'in konuşmasının ardından toplantı basın mensuplarına kapatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious