Tüzmen: Çin, Türkiye'de yatırım ve ticaret bölgesi kuracak

Tüzmen: Çin, Türkiye'de yatırım ve ticaret bölgesi kuracak.9956
  • Giriş : 19.06.2007 / 12:09:00

Tüzmen, Çin'in Türkiye'de yatırım ve ticaret bölgesi kuracağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 1 trilyon dolar ihracatı, 800 milyar dolar ithalatı olan Çin'in Türkiye'de yatırım ve ticaret bölgesi kuracağını belirtti.

Tüzmen, "Bütün dünyada gelişmekte olan ülkeleri inceleyecekler. Onlara bakacaklar onlarla ilgili kararlarını teker teker verecekler. Biz bu aşamada Mersinimizi de bu yarışın içine sokmayı başardık" dedi.

Bakan Tüzmen, daha önce Çin'e karşı ticarette büyük açıklar veren Türkiye'nin, şimdi bu açığı yavaş yavaş kapamaya başladığını ve tarihinde ilk defa 1 milyar doların üzerinde bir ihracatı Çin'e gerçekleştirmiş olacağını kaydetti.

Basın mensupları ile Mersin Taksim Internationel Otel'de düzenlenen akşam yemeğinde biraraya gelen Tüzmen, Çin'in büyük ihracat ve ithalat yaparken yüksek döviz rezervi de tutan bir ülke olduğunu ifade ederek, "Şu anda Çin'in 500 milyar doların üzerinde döviz rezervi var. Dolayısıyla bu rezervi sıkıntı meydana getiriyor. Bende kıskanıyorum böyle bir sıkıntı bizimde olsa diyorum. Çünkü biz böyle ihracat fazlalığından filan bahsedemiyoruz. Keşke o günleri görsek de sıkıntılarımız döviz rezervinin fazlalığı olsa" diye konuştu.

Çin'in bu sıkıntı nedeni ile ABD'de hazine bonosu aldığını ifade eden Tüzmen, şöyle dedi: "Hazine bonoları ABD ekonomisine bağlı olarak değer yitirmeye başladığı zaman bu sefer Çin'in dışarıya yaptığı bu yatırım değer yitirmeye başlıyor. Paranız fazla ise iyi bir şekilde değerlendirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde büyük sıkıntılar içinde kalıyorsunuz. Tabi Türkiye'ye o yüzden düşünüyorlar. Bu rezerv fazlasını yatırıma dönüştürmek. Başka türlü olmuyor. Bunun için Mersin'i yatırım bölgesi olarak düşünülüyor. Bunun yanında Mersin'i yüksek gelirli Çinli turistlere açmak. Bu iki fikir önemli. İkisi ile de ilgili kararlar alındı. Temmuz ayı başında Çin'den bir heyet Mersin'i ziyaret edecek. Bu heyeti yatırıma ikna etmemiz gerekiyor."

Çin'de Türkiye'nin nüfusunun 5 katı daha fazla çok zengin bir zümre olduğunu anlatan Tüzmen, bunların Çin dışında büyük paralar harcadığını belirtti. Çin'den yılda 40 milyon turistin ülke dışına çıktığını kaydeden Tüzmen, "40 milyon 1 milyarlık Çin için küçük bir rakam ama, 40 milyondan onda birini alsak 4 milyon turist eder ki bunlar bizim bu bütün istihdam sıkıntımızı ve esnafın sıkıntılarını giderir" şeklinde konuştu.

"ÇİN TÜRKİYE'DE YATIRIM VE TİCARET BÖLGESİ KURACAK"

Çin dış ticaret bakanı ile İstanbul ve Ankara'da temaslar yaptıklarını dile getiren Tüzmen, Çin'in Türkiye'de yatırım ve ticaret bölgesi kuracağını açıkladı. Kurulacak yatırım ve ticaret sahalarından bir tanesinin de Mersin'de olacağını belirten Tüzmen şu açıklamalarda bulundu:

"Bunlar 8 yerde yapmayı planlıyorlar. 8 yerden bir tanesi bizim için çok önemli istihdam meydana getirecek yatırım ve ticaret bölgesi olacak. Biz bunu Mersine çekmek için çalışacağız. Tabi ki değerlendirme yapacaklar bu bir yarıştır. Bütün dünyada ki gelişmekte olan ülkeleri inceleyecekler. Onlara bakacaklar onlarla ilgili kararlarını teker teker verecekler. Biz bu aşamada Mersinimizi de bu yarışın içine sokmayı başardık. Tabi gönül ister ki 1 trilyon dolar ihracatı olan, 800 milyar dolar ithalatı olan bu ülkeden ticaret bağlantılarını çok kuvvetlendirelim. Bizim yaptığımız anlaşmalar neticesinde şu ana kadar her ay Çin'e yaptığımız ihracat yüzde 50 oranında artmaktadır. Daha önce yoktu bu Çin'e ticaretimizde büyük açıklar veriyorduk. Şimdi o açık yavaş yavaş kapanmaya başladı. Türkiye tarihinde ilk defa 1 milyar doların üzerinde bir ihracatı Çin'e gerçekleştirmiş olacağız. 9 milyar dolarlık alım var açık oldukça fazla. 300 milyon dolar olan ihracatı şu anda biz 1 milyar dolar seviyesine iktidarımız döneminde getirmiş bulunuyoruz. Bu sene tahmin ediyorum eğer artış hızımız bu şekilde devam ederse 1 milyar 200 milyon dolar civarında bir ihracatımız olacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious