Tüzmen Çin yolcusu

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 10-16 Eylül'de önce ABD'ye sonrada 18-24 Eylül tarihleri arasında 100 Türk işadamlarıyla Çin'e gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüzmen, Çin ile ticarette yeni bir dönem başlatacaklarını belirterek, "İki ülke arasında kazan-kazan (win-win) stratejisini uygulamak istiyoruz" dedi.
Çin'e yapacağı ziyaret öncesinde konu ile ilgili açıklama yapan Tüzmen, çeşitli sektörden Çin'den önce 10-16 Eylül tarihleri arasında ABD'nin New York ve Chicago şehirlerini ziyaret edeceklerini ABD'den döndükten hemen sonra ise 100 işadamıyla birlikte Çin'e gideceğini açıkladı. Tüzmen, Çin Ticaret Bakanı Bo Xilai'nin davetlisi olarak bu ülkeye gideceğini belirterek, "İki ülke arasında yapılan ticarette lehimize büyük bir açık oluşmuş durumda. 2005 yılında Çin ile 7.4 milyar dolarlık ticaret hacmimizin 6.9 milyar doları Çin'den yaptığımız ithalat oluşturuyor. Bu yıl Çin'den yaptığımız ithalatın 9 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. Buna karşılık Çin'e 650 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştireceğiz. Yani Çin ile dış ticaret açığımız hızla büyüyor. Buna kesinlikle bir çözüm bulmamız lazım. Dengeli bir dış ticaretin yollarını aramak zorundayız" dedi.

Çin ile ticartte yeni bir dönem başlatmak istediklerini, ihracatçılarla birlikte yapacakları Çin ziyaretini de bu çerçevede değerlendireceklerini ifade eden Tüzmen, açıklamada şunları kaydetti: "Önümüzdeki dönemde sahip olduğumuz büyük potansiyeli kullanarak, Çin ile kazan-kazan (win-win) ilkesine dayalı ticaret ve ekonomik işbirliğini oluşturmayı hedefliyoruz. Bu maçala Çin ile çok boyutlu ticari ve ekonomik ortaklığa geçiş stratejisi uygulamayı planlıyoruz. Çinli yetkililerle yaptığımız görüşmelerde, bugünkü şekliyle devam edecek ticareti Türkiye'nin kaldırmasının mümkün olmadığını bildirdik. Çin tarafı da bize hak veriyor. Şimdi Çin tarafının Çin pazarına giriş projemize destek vermesini bekliyoruz"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious