Tüzmen: " Dolar Bulutlarını Türkiye'ye çekmeliyiz."

Tüzmen:
  • Giriş : 29.11.2007 / 08:48:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 'Bulutları Türkiye'ye çekmeliyiz. 40 milyar dolar bekliyoruz'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Abu Dabi’de güncel konulara ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Körfez ülkelerinden çok ciddi bir sermaye birikimi olduğunu belirten Tüzmen “Bu ülkelerin sahibi olduğu 500 milyar dolar var.

Bir bakıma bu para bulutu havada dolaşıyor. Biz bunu ülkemize çekmeliyiz. Birleşik Arap Emirlikleri ile olan 3 milyar dolarlık ticaretimizin 1.5 milyar dolarını son bir yıl içerisinde sağladık. 2012’de 12 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu pazardan 40 milyar dolar bekliyoruz” dedi.

İKİZ KULE YORUMU

İkiz Kule projesine için İETT arazisini alan, ancak mahkeme süreci nedeniyle henüz ödeme yapmayan Sama Dubai’nin tutumuyla ilgili sorular üzerine yorum yapan Tüzmen, şunları söyledi: “Bana burada doğrudan bu mesele yüzünden ‘Türkiye’ye yatırıma gelmeyeceğiz’ demediler. Ama Türkiye’de yatırıma gelen ve çok büyük paraların konuşulduğu ihalelere gelen insanlar doğal olarak sonradan pürüz çıkmasını istemiyorlar. Adamı çağırıyorsunuz, ‘gelin yatırım yapın, çok kazanacaksınız’ diyorsunuz sonra bir takım sıkıntılar çıkıyor. Hoş bir durum değil tabi.” Tüzmen’in belli konular ilişkin diğer konuları da şöyle:

ARAZİ GELİŞTİRMELİYİZ

Yatırımcıyı çekmek için mutlaka arazi geliştirmeliyiz. Bunu burada da bana ifade ettiler Arap sermayesi otomotiv, bankacılık, petro kimya ve tarım alanında yatırım yapmak istiyorlar. AB, Körfez ülkeleriyle tercihli ticaret anlaşması yapmamıza engel olmuyor. Ama öbür taraftan İran engel çıkartıyor. Kur konusunda artık söyleyecek bir şeyim yok. Çünkü hep söyledim bazıları yanlış anladı. Bu kur bizi sıkıntıya sokuyor. Risk yok şu anda cari açık var ABD dış ticaret politikaları gereği doların fiyatını düşürüyor. Bazı tartışma yapan arkadaşlar oturup baksınlar bakalım dünya nereye gidiyor.

ÇÖLDE HAYAL SATTILAR BİR CENNET KURDULAR

Bölgedeki büyük gelişmeye atıf yapan ve 1984’te Dubai’nin çöl olduğunu hatırlatan Tüzmen, şunları anlattı: “Dubai ve Abu Dabi, bir hayali sattı ve bu işi çok iyi yaptı. Burası dünyanın parlayan yıldızı haline geldi. Oysa bizimle aynı tarihlerde benzer projelerimiz vardı. Biz de Yumurtalık ve çevresini serbest bölge yapalım diye planladık. Ama önümüze çeşitli engeller çıktı, siyasi çalkantılar, dönemin şartları derken planlanan işler yapılamadı.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious