Tüzmen: Endişeye gerek yok

Tüzmen: Endişeye gerek yok.5252
  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dövizde yaşanan son gelişmelerle ilgili olarak, ''Herhangi bir şekilde endişe edecek bir durum yok'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Tüzmen, Türkiye-Sudan Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'nın ardından gazetecilerin, dövizde yaşanan dalgalanmalara ilişkin sorularını yanıtladı.

TL'nin aşırı değerinden normal değerine doğru hareketlenebileceğini ifade eden Tüzmen, bunun takip edilmesi gerektiğini ve bu sürede inişlerin, çıkışların olabileceğini, önemli olanın çok yüksek dalgalanmaların olmaması olduğunu söyledi.

Türkiye'nin bugüne kadar yaşadığı sıkıntılar, geçirdiği şoklar nedeniyle gerek ekonomi yönetiminin, gerekse özel sektörün deneyim kazandığını ifade eden Tüzmen, Türkiye'nin bu tür konularda son derece tecrübeli olduğunu kaydetti.
''Herhangi bir şekilde endişe edecek durum yok'' diyen Tüzmen, bu hareketlerin dışarıdan tetiklenen hareketler olduğunu söyledi ve dünyadaki dalgalanmalar sürdükçe Türkiye'ye etkilerinin olacağını ifade etti.

Bakan Tüzmen, şöyle devam etti:
''Özellikle belirsizliği satın almaya çalışan borsa dünyası için önem arzediyor. Biz çok zor bir coğrafyada yaşamamıza rağmen ekonomimizi yaklaşık 5 senedir gayet sıkıntısız bir şekilde bugünlere getirdik. Herhangi bir şekilde endişe edecek bir durum yok. Normal dalgalanmalar içerisinde, normal bant aralığında dalgalanmalar devam edecek.

TL'nin aşırı değerinden normal değerine doğru seyri ihracata olumlu katkı yapar, ithalatı da daha iyi, daha uygun, daha akıllı bir şekilde yapmamızı sağlar.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious