Tüzmen: "Merkez Bankası'nın hedefleri gerçekçi olmalı"

Tüzmen:
  • Giriş : 03.05.2008 / 13:11:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dün açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirirken, ''Sadece fiyat istikrarını sağlamak amacıyla kur politikasının bu şekilde izlenmesinin ne kadar yanlış olduğunu ortaya çıkmıştır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Hilton Oteli'nde dün akşam düzenlenen "Türk-Arap İşadamları Derneği (TURAB) ile 29 Ülke El Ele" toplantısı sırasında basın mensuplarıyla sohbet eden Bakan Tüzmen, dün açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Merkez Bankası'nın enflasyon için koyduğu hedeflerin yere basan, gerçekçi hedefler olması gerektiğini, aksi takdirde inandırıcılığın azalacağını daha önce çok defa söylediğini hatırlatan Tüzmen, nitekim Merkez Bankası'nın bu hafta yaptığı açıklama ile daha daha gerçekçi enflasyon rakamlarını açıkladığını söyledi.

Enflasyon aşağı indirilirken tek başına YTL'nin aşırı değerlendirilmesinin kullanılmasının çok fayda etmediğinin de bu şekilde görüldüğünü kaydeden Tüzmen, şunları söyledi:

"Tabii ki modelleme yapılmakta, çeşitli önlemler alınmakta ama tek bir parametreye bağlı olarak YTL'nin aşırı değerlendirilmeye daha doğrusu YTL-yabancı para birimleri paritesinin çok farklı hale getirilip, bir taraftan YTL değerlendirilirken, diğer taraftan yabancı para birimlerinin ucuzlaştırılmasının enflasyon üzerinde etkisi belki bir süre olur, ama kalıcı olmaz.

Şimdi görüyorsunuz yeni bir sarmala doğru gidiyor. Bu söylediklerimizin de haklı çıkmasından dolayı pek mutlu olmuyorum açıkçası. İsterdim ki bu zaman içerisinde biz haklı çıkmayalım, her şey dört dörtlük bir şekilde olsun.

Ama görüyorsunuz sanayiden, üretimden fedakarlıkla aşağıya çekilmeye çalışılan enflasyon rakamları çok fazla fayda etmiyor. Bu dönemde bir ithalat patlaması yaşadık. Yerli ara malı yerine dışarıdan getirdiğimiz ara malı nedeniyle çeşitli sıkıntılarımız oldu, işgücü kayıpları yaşandı.

Yani sonuçta enflasyonu aşağı çekmek ilk hedeftir, fiyat istikrarı ilk hedeftir. Ama fiyat istikrarını sağlarken sadece kuru kullanmak yanlıştır. Bence bu ortaya çıkmış oldu."

"Sizin yanılma payınız yüzde 100 olur demiştim"

Merkez Bankası ilk enflasyon hedefini açıkladığı zaman "Sizin yanılma payınız yüzde 100 olur, o zaman inandırıcılığınız da tartışılır demiştim" dediğini hatırlatan Bakan Tüzmen, "Tekrar söylüyorum bu rakamlar sadece fiyat istikrarı sağlamak amacıyla kur politikasının bu şekilde izlenmesinin ne kadar yanlış olduğunu ortaya çıkarmıştır" dedi.

Bir basın mensubunun, "Son günlerde Katar sermayesiyle ilgili bir tartışma var, siz nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine Bakan Tüzmen, "Ben açıkçası böyle tartışmaların içine girmem, ben işime bakarım. Benim işim de yatırımları karşılıklı olarak artırmaktır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious