Tüzmen: "Organik tarıma ağırlık vereceğiz"

Tüzmen:
  • Giriş : 17.05.2008 / 00:10:00
  • Güncelleme : 16.05.2008 / 23:37:19

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, tarımda dünyada hızla değişim olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tüzmen, "Bizim bu değişime ayak uydurmamız gerekiyor. Önceden doğu bloku ülkeleri rejimleri gereği bizim yetiştirdiğimiz her türlü malı alıyordu. Ama artık bu devir kapandı. Dünyanın her yerinden mal alabiliyorlar. İşin doğrusu temiz, kaliteli ve ucuz mal istiyorlar. Biz de organik tarıma ağırlık vereceğiz ve sözleşmeli tarım üreticileri oluşturacağız" dedi.

Mersin'in Mut ilçesinde Akdeniz İhracatçılar Birliği, Mut Ticaret ve Sanayi Odası ve Mut İlçe Tarım Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği "Kayısı Üretim ve İhracatını İnceleme ve Değerlendirme" toplantısı yapıldı. Toplantıda, ilçedeki kayısı üretiminin genel durumu ve kayısı ihracatının geliştirilmesi adına nelerin yapılabileceği tartışılarak çözüm yolları arandı. Toplantıda kayısının üretiminden pazarlamasına AB standartlarına uyulması gerektiği belirtilerek, pazar bulmakta zorlanıldığı dile getirildi.

Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB ), Mut ticaret ve Sanayi Odası ile Mut Ziraat Odası'nın ortaklaşa düzenledikleri toplantıda Açılış konuşmasını yapan Mut Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik, ilçede yetişen sofralık kayısının tanıtımı ve pazarlamasıyla ilgili olarak çalışmalar yapıldığını belirterek, "İhracat konusunda uzman arkadaşlarımızla yapacağımız bu toplantı da bu çalışmalardan biridir" dedi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, tarımda dünyada hızla değişim olduğunu ifade ederek, "Bizim bu değişime ayak uydurmamız gerekiyor" dedi. Tüzmen şunları söyledi: "Dünyadaki alıcılar, artık kaliteli, ucuz, ilaçtan arındırılmış ürün istiyor. Önceden doğu bloku ülkeleri rejimleri gereği bizim yetiştirdiğimiz her türlü malı alıyordu. Ama artık bu devir kapandı. Dünyanın her yerinden mal alabiliyorlar. İşin doğrusu temiz, kaliteli ve ucuz mal istiyorlar. Bizimde buna yönelmemiz gerekiyor. Başka hiçbir çaremiz yok."

Bu doğrultuda organik tarıma ağırlık vererek sözleşmeli tarım üreticileri oluşturacaklarını dile getiren Bakan Tüzmen, "Yaş sebze ve meyvede insan sağlığından ödün vermeyen bir ülke olduğumuzu tüm dünyaya göstereceğiz" dedi.

AK Parti Mersin Millet Vekili Ali Er, Mut kayısısının tanıtım ve ihracat konusunda eksiklerin olduğunu belirterek, "Bu toplantıda pazarlama ve ihracat konusundaki eksiklerimizi öğrenerek önümüzdeki yıllar içerisinde Mut kayısısını hak ettiği yere taşıyalım" şeklinde konuştu.

Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak ise ihracat konusunda karşılaşılan en büyük engelin zirai ilaç ve gübre kalıntısı olduğunu belirterek, "Tarım ürünleri itibarıyla dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyiz. Bu iş bizim geleceğimiz Tarımda Mersin ilinin diğer ilçeleri Mut kadar çok ilerde değil." diye konuştu.

Mut Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen ve yaklaşık üç saat süren toplantı ihracatçı ve üreticilerin soru ve sıkıntılarının dinlenmesiyle son buldu. Toplantıya, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Er, MHP Mersin Milletvekili Kadir Ural, Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, ilçe Kaymakamı Osman Yenidoğan, idari amirler, sivil toplum örgütleri ile ihracatçı ve üreticiler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious