Tüzmen yarın Hindistan'a gidiyor

Tüzmen yarın Hindistan'a gidiyor.8881
  • Giriş : 16.03.2008 / 11:15:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin Asya-Pasifik ticaret açılım politikasında ''mihenk noktası'' olarak belirlenen Hindistan'a, 170 kişilik bir heyetle ticari çıkarma yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tüzmen, heyet üyelerinin çoğunluğu müteahhitlerden oluşan gezisine yarın başlayacak. Tüzmen ve işadamları, 22 Mart'a kadar sürecek Yeni Delhi ve Mumbai'yi (Bombay) kapsayacak gezisi boyunca, Hindistan iş çevreleri ile yoğun temaslarda bulunacak.

Alınan bilgiye göre, ''ticaret ve müteahhitlik'' gezisine katılan 170 kişilik heyetin 100 kişiden fazlasını işadamları oluşturuyor. İhracatçı birlikleri, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON), Türkiye Müteahhitler Birliği, bazı illerin ticaret oda ve borsalarının yöneticileri olmak üzere 20 civarında da örgüt temsilcisi bulunuyor.

Kürşad Tüzmen, Yeni Delhi'de, Hint Ticaret ve Sanayi Bakanı, Kamal Nath, sanayiden sorumlu Devlet Bakanı Ashwani Kumar, Gemicilik, Kara Ulaştırması ve Otoyollar Bakanı T. R. Baalu, İskan ve Kentsel Yoksulluğun Azaltılması Bakanı Selja Kumari ile görüşecek. Ayrıca, Türkiye ile iş yapmak isteyen önemli Hint firmalarının üst düzey yetkililerinin yanı sıra, Hindistan medyasının önde gelen temsilcileri ile görüşmeler yapacak.

Ziyaret sırasında, Yeni Delhi'de ve Mumbai'de geniş katılımlı Türk-Hint İş Forumları düzenlenecek: Burada, Türk işadamları Hintli muhatapları ile ikili görüşmeler yapma fırsatını bulacak.

İkili görüşmelerin ağırlıklı olarak, otomotiv ve yedek parçaları, doğal taşlar, tekstil makineleri, kimyasallar, gıda, gıda işleme ve paketleme, deri, madeni eşya, demir-çelik, eczacılık ürünleri, elektrik-elektronik, inşaat malzemeleri, plastik endüstrisi, cam eşya, enerji, kuyumculuk, mücevherat ve müteahhitlik sektörlerinde gerçekleşeceği belirtiliyor.

-HİNDİSTAN, ''YÜKSELEN BİR DEĞER''-

Son on yıllık dönemde yaşanan gelişmeler sonucunda, global ekonomik ağırlık merkezinin Asya-Pasifik bölgesine doğru kaymaya başladığına işaret eden uzmanlar, 1,2 trilyon dolarlık milli geliri, 400 milyar dolara yaklaşan dış ticaret hacmi, 100 milyonu aşan bölümü batı standartlarında gelir düzeyine sahip toplam 1,2 milyarlık tüketici topluluğu, dünya standartlarında yetişmiş işgücü, yatırım ihraç eden ve çekmeye başlayan güçlü ekonomisi ile Hindistan'ın ''Türk iş dünyasının göz ardı etmemesi ve sinerji yaratması gereken, yükselen bir değer'' olduğunu vurguluyorlar.

Türkiye ile Hindistan arasındaki ticaret hacmi, geçen yıl, Hindistan lehine olmak üzere 2,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Türkiye'nin 350 milyon dolarlık ihracatına karşılık, bu ülkeden ithalat 2,3 milyar dolar düzeyinde. Türkiye, Hindistan'ın ihracatında yüzde 1,59 pay alıyor. Ancak, Türkiye'nin ithalatının büyük bölümünü sanayi hammaddeleri oluşturduğu için, Türk ihracat sektörü açısından bu ithalat büyük önem taşıyor.

Türkiye'nin Hindistan'dan ithalatında tekstil hammaddeleri önemli yer tutarken pamuk, pamuk iplikleri, polipropilen, boya müstahzarları, granit, rafine bakır, paslanmaz çelik çubuklar ve benzeri hammaddeler önemli yer tutuyor.

Hindistan'ın Türkiye'den aldığı ürünler arasında ise yassı hadde demir-çelik ürünleri, bakır cevherleri ve konsantreleri, haşhaş tohumu, dizel motorlar için aksam ve parçalar, taşkömürü, linyit ve turbdan elde edilen kok/sömikok, karni kömürü, bazı kimyasallar, mermer, altın, alüminyumdan kaplar bulunuyor.

İki ülkedeki ekonomik gelişme potansiyeli nedeniyle, ticaret hacminin 5 yıl içinde 10 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. Bu ticaret hedefine ulaşılması için, iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması gerçekleştirmek üzere görüşmelerin başlatılması öngörülüyor.

Türkiye ile Hindistan arasında karşılıklı yatırımların artırılması açısından da ziyaretin büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Hintli yatırımcıların, Türkiye'deki havaalanı işletmesi, enerji, demir-çelik, iletişim, madencilik, otomotiv alanlarındaki yatırımlarla ilgilendiği, Türk yatırımcıların da bu ülkede, gıda, tekstil, plastik, kimyasallar, makine ve inşaat malzemeleri sektörlerinde yatırım yapabileceği kaydediliyor.

-500 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM POTANSİYELİ-

Hindistan'ın, gelecek dönemde enerji, karayolları, demiryolları, limanlar, havaalanları, tarımsal sulama ve içme suyu alanlarında 500 milyar dolar tutarında altyapı projesi öngördüğü belirtiliyor. Türk müteahhitlerinin bu pazardan pay alması açısından, bu ziyaretin önem taşıdığı vurgulanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious