Tüzmen'den bankalara çağrı

Tüzmen'den bankalara çağrı .7554
  • Giriş : 16.11.2008 / 13:32:00

Tüzmen, bankaların ihracatçıları ve yurt dışı müteahhitlik sektörünü yalnız bırakmamalarını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüzmen, dünyada yaşanan krizin Türkiye'de yarattığı sıkıntılarla ilgili olarak, yaşanan krizin bütün ülkeler gibi Türkiye'de de olumsuz etkiler yarattığını bildirdi.

Son günlerde bankacılık sektörüyle, reel sektör arasında yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Bakan Tüzmen, bankacılık sektörünün geçmişte yaşadığı olaylar nedeniyle, yoğurdu üfleyerek yediğini söyledi.

Bakan Tüzmen, "kendilerini iyice kasmış durumdalar. Bu da iyice sıkıntı vermeye başladı. Özellikle ihracatçı firmalarımız teminat mektuplarında zorlanıyor. Bu durum, bir an önce normale dönmelidir. Bankacılık sektörümüz ihracatçımızı, sanayicimizi, yurt dışı müteahhitlik sektörünü desteklemelidir. Bankalarımız ihracatçımızı ve yurt dışı müteahhitlerimizi yalnız bırakmamalıdır" dedi.

Geçmiş aylarda bankaların sanayici ve ihracatçıya kredi vermek için birbirleriyle yarıştıklarını, ihracatçıların peşinde koştuklarını belirten Bakan Tüzmen, fazla panik yapmanın her iki tarafa da zarar vereceğini bildirdi. Tüzmen, bankacılık sektörünün soğukkanlı davranarak, sanayici ve ihracatçı ile ilişkilerini normale döndürmesini istedi.

Değerli YTL, düşük kur nedeniyle ara malı üreten birçok fabrikanın üretimlerine ara verdiğine dikkat çeken Bakan Tüzmen, değerli YTL, düşük kur nedeniyle dışardan ara mal ithal etmenin, hem ucuz hem de karlı hale geldiğini, bu nedenle de ara mal üreten fabrikaların üretimlerini durdurmak zorunda kaldıklarını, ancak şimdi dövizin yükselmesiyle birlikte yeni dengelerin oluştuğunu söyledi.

Dışardan ara mal ithalatının pahalı hale geldiğini belirten Tüzmen, bu durumun sanayicileri yeniden yerli ara mal kullanımına yönelteceğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*