Tüzmen'den daralmayı çözme formülü

Tüzmen'den daralmayı çözme formülü.51960
  • Giriş : 30.11.2008 / 11:13:00

Bakan Tüzmen, ihracatta Avrupa pazarlarındaki daralmayı, komşu ve çevre ülke pazarlarında yoğunlaşarak aşacaklarını söyledi. Tüzmen, Çin ile 261 milyon dolarlık yeni ihracat bağlantısı yaptıklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dünya pazarlarındaki daralmanın ihracatımıza etkisi ile ilgili olarak AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Dünyada durgunluk yaşandığını, bunun da Türkiye'nin bu pazarlara yönelik ihracatını olumsuz etkilediğini kaydeden Bakan Tüzmen, Türkiye'nin 2008 yılında Avrupa Birliği ülkelerine ihracatını artırdığını, ancak Avrupa Birliği ülkelerinin ihracattaki payının düştüğünü söyledi.

Bu durumun, Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki ülkelere gerçekleştirilen ihracat artışlarının, Avrupa Birliği ülkelerine yönelik ihracat artışından çok daha yüksek olmasından kaynaklandığını belirten Tüzmen, ''Bu, bizim açımızdan sağlıklı bir durum. Tek pazara bağlılıktan kurtuluyoruz, pazarlarımız her geçen yıl çeşitleniyor. Özellikle Avrupa ülkeleri pazarlarında durgunluk yaşandığı bu dönemde pazar çeşitlendirmemizin büyük yararlarını göreceğiz'' diye konuştu.

Avrupa pazarlarındaki daralmaya karşı yeni projeler geliştirdiklerini ve yeni çalışmalar yaptıklarını ifade eden Bakan Tüzmen, şöyle devam etti:

''Biz DTM, TİM ve ihracatçılar olarak proaktif çalışma yürütüyoruz. Avrupa ülkelerinin durgunluğa girdiğini, büyümelerinin düştüğünü herkes kabul ediyor. Biz daha krizin başında bu tespiti yaptık ve çalışmalara başladık. Zaten ihracatımızda Avrupa Birliği ülkelerinin payının düşmesi de yaptığımız bu çalışmaların sonucudur.

İhracatta Avrupa pazarlarındaki daralmayı komşu ve çevre ülkelerle aşacağız. Globalleşmemiş pazarlar yaşanan krizden en az etkilenecek pazarlardır, bu pazarlara yoğunlaşacağız.

Yaşanan kriz büyük bir kriz, mutlaka olumsuz etkilerini yaşayacağız. Ama en az etkilenmek için gereken her şeyi yapacağız. Komşu ve çevre ülkelerle krizi birlikte göğüsleyeceğiz yaşanan global krizi, komşu ve çevre ülkelerle dayanışma içinde aşacağız.''

Çin, Hindistan, İran, Irak, Suriye, Körfez ülkeleri, Kuzey Afrika ülkeleri, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri gibi ülkelere ihracat artışlarının önümüzdeki aylarda sürdürüleceğini kaydeden Bakan Tüzmen, dünya krizine karşı komşu ve çevre ülkelerle dayanışma içinde olmanın hem Türkiye'nin, hem de komşu ve çevre ülkelerin ekonomilerini olumlu etkileyeceğini bildirdi.

-DÖVİZDEKİ YENİ DENGE, İHRACATÇI LEHİNE-

Avrupa ülkelerindeki ithalatçıların siparişlerini küçültmelerinin, Türk ihracatçısının lehine olacağını belirten Bakan Tüzmen, şu anda Avrupa ülkelerinde yaşanan sıkıntının ithalatçıların siparişlerini küçültmelerine yol açtığını söyledi.

Eskiden bin parça, on bin parça siparişler verilirken, şimdi küçük küçük sipariş verilmeye başlandığını anlatan Tüzmen, bu durumun da Uzak Doğu yerine, Türkiye'yi gündeme getirdiğini, ölçek küçülünce Türkiye'den tedarik etmenin daha ucuz ve hızlı olduğunu ve yeni durumun Türk ihracatçısının lehine olduğunu kaydetti.

Döviz kurlarındaki yeni dengelerin de ihracatçılar için avantaj olduğuna dikkati çeken Tüzmen, ''Şu andaki tereddüt, döviz kurlarının istikrarı. İhracatçılarımız siparişlere fiyat vermek için döviz kurlarındaki yeni durum konusunda tereddüt yaşıyorlar. Dolar artık 1,5 YTL'nin altında olmaz. Bu yeni denge konusunda ihracatçılarımız cesur olmalı. Dolar yeniden aşağılara düşer, zarar ederiz düşüncesini kafalarından atmalılar'' diye konuştu.

-ÇİN'E İHRACAT BAĞLANTISI-

Son aylarda çok sayıda yabancı alım heyetini ağırladıklarını kaydeden Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, en son olarak Çin Halk Cumhuriyeti Siyasi Danışma Konferansı Başkanı Jia Qinglin başkanlığındaki heyetle Türk iş adamlarının bir araya geldiklerini ifade etti.

Tüzmen, ''Çin Halk Cumhuriyeti Siyasi Danışma Konferansı Başkanı ile görüşmeler yaptık. Başkan Jia Qinglin, Çinli iş adamlarına Türkiye'den daha fazla ithalat yapmaları ve Çin lehine olan dış ticaret açığını kapatmaları çağrısı yaptı. Çinli firmalar Başkan Jia Qinglin ve benim huzurumda Türk firmalarıyla yeni kontratlar imzaladılar. Çin'le 261 milyon dolarlık yeni ihracat bağlantısı yaptık. Çin'e yönelik ihracatımız, bu yıl 1,5 milyar doların üzerine çıkacak. Önümüzdeki yıllarda bunun daha da artacağına inanıyorum'' şeklinde konuştu.

Bakan Tüzmen, Çin'le imzalanan yeni ihracat kontratlarının fındık, akrilik iplik, zeytinyağı, krom cevheri, mermer, bakır konsantreleri, yün, ay çiçek yağı, çelik gibi ürünleri kapsadığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*