Tüzmen'den 'dış ticaret' övgüsü

Tüzmen'den 'dış ticaret' övgüsü.5252
  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, ''Türkiye şu anda yaklaşık 225 milyar dolar dış ticareti olan, dünyanın dev ülkelerinden biri. İhracat hamlesiyle 81 ilimizi ayağa kaldıracağız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile iş adamı Aziz Sevi'nin öncülüğünde Organize Sanayi Bölgesinde yaptırılan Sivas Gümrük Müdürlüğü yeni hizmet binasının açılışına katılan Tüzmen, bir süre önce kapatılan Gümrük Müdürlüğünün binasının iktidarları döneminde tekrar açılmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Gümrük Müdürlüğünün kent sanayicisi için önemini vurgulayan Tüzmen, bu Müdürlük sayesinde Sivas sanayicisinin, güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar, doğudan batıya kadar, dünyanın tüm ülkelerine ticaretini ve yatırımını artırma fırsatını yakaladığını ifade etti.
Sivas'ın ihracat rakamlarının iktidarları ile birlikte 6.5 milyon dolardan 25 milyon dolarlar seviyesine çıkartıldığını belirten Tüzmen, tarih ve kültür şehri olan, yer altı zenginlikleri ve doğal kaynakları ile önemli bir kent olan Sivas'ta bu rakamın 60 milyon dolar seviyesine çıkarılmasını hedeflediklerini söyledi.
Ülkenin ihracat rakamlarına ve dış ticaret rakamlarına da değinen Tüzmen, şöyle devam etti:
''Biz Türkiye olarak şu anda yaklaşık 225 milyar dolar dış ticareti olan, dünyanın dev ülkelerinden biriyiz. İhracat hamlesiyle 81 ilimizi ayağa kaldıracağız. Önümüzdeki dönemde ki bu sene tahmin ediyorum 2007'nin sonunda Allah izin verirse Türkiye 100 milyar dolar rakamını arkada bırakmış olacak. Bir yeni rekor kırılmış olacak. 250 milyar dolara yakın bir dış ticaret hacmi olacak. Sivas gibi değerli Anadolu şehirlerimizin katkısı büyük olacak'' diye konuştu.
Bu ihracat rakamlarını ve dış ticaret hacmini çok zor dönemde, çok zor koşullar altında gerçekleştirdiklerini anlatan Tüzmen, ''Önümüzdeki günler çok daha aydınlık olacaktır. Kişi başına ihracat rakamları çok daha yüksek hale gelecektir. Görüyorsunuz yani 2 bin dolardan ekonomiyi alıp, şu anda kişi başı geliri 5 bin dolara getirmiş bir Türkiye var. 5 bin 400 dolar seviyesine getirmiş bir Türkiye var'' dedi.

''GÜMRÜKLERDEKİ YAKALAMA ORANLARI 5 KAT ARTTI''
İktidara geldikleri dönemden önce Türk parasının dünyanın en şişkin para birimi olduğunu ifade eden Tüzmen, para biriminden 6 sıfır atarak Türk parasına değer kazandırdıklarını, senelerce devam eden yüksek enflasyonu artık tek haneli rakamlara indirdiklerini, ihracatı da 2 haneli rakamlardan 3 haneli rakamlara çıkardıklarını belirtti. Tüzmen, ''Bir taraftan ihracatta, dış ticarette rekorlar kırarken, diğer taraftan da gümrüklerde yakalama oranlarında rekor kıran bir Türkiye var'' diye konuştu.
Önceki dönemlerle, iktidarları döneminde Gümrük İdaresinin yaptığı çalışmaları da kıyaslayan Tüzmen, ''Bir önceki dönemle kıyasladığımız zaman, 2003-2006 arasında Gümrük İdaremizin yaptığı yakalama ile 1999-2002 arasındaki o seneleri karşılaştırdığımız zaman tam 5 kat yakalama oranlarımızı artırtığımızı görüyoruz. Eroin gibi yasa dışı ticarette, burada yakalamada Avrupa ve dünya rekorlarını kırmış durumdayız. Gümrüklerimiz gerçekten çok iyi çalışıyor'' açıklamasında bulundu.
Gümrük Müdürlüğü binasının yapılmasındaki katkılarından dolayı TSO'ya, Almanya ile Sivas arasında yatırım elçiliği görevi yapan iş adamı Aziz Sevi'ye ve emeği geçenlere teşekkür eden Tüzmen, iş adamı Sevi'ye TSO adına plaket verdi.


TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım ise Gümrük Müdürlüğünün son 2 yılda 7 müdür değiştirdiğini belirterek, bu kuruma sürekli bir müdür atanmasını istedi.
Sivas'ın ihracat ve dış ticaret potansiyelinin yüksek olduğunu ifade eden Yıldırım, Gümrük Müdürlüğünün Gümrük Başmüdürlüğüne dönüştürülmesi konusunda Tüzmen'den destek talep etti.
Gümrük Başmüdürlüğünün açılmasının Sivas için önemine değinen Yıldırım, ihracatta hedeflenen rakamları gerçekleştireceklerine inandığını sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından Vali Veysel Dalmaz ve diğer yetkililerle birlikte Gümrük Müdürlüğü yeni hizmet binasının açılışını yapan Tüzmen, binayı gezdi.
Bu arada, soğuk ve rüzgarlı bir havada yapılan açılışın öncesinde, renkli görüntüler yaşandı. Bakan Tüzmen ve protokolün oturacağı bölümün rüzgardan etkilenmemesi için 2 TIR, platformun yanına park etti. Bina ile etraftaki direklere bağlanan balonlar kopunca, görevliler balonları binaya bağlamak için uzun uğraş verdi. Bakan Tüzmen'in kurdeleyi kesmesi ile birlikte balonlar ve benzeri süs malzemeleri havaya uçuruldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious