Tüzmen'den Hindistan'a çıkarma

Tüzmen'den Hindistan'a çıkarma.8881
  • Giriş : 16.03.2008 / 23:31:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 170 kişilik bir heyetle yarın Hindistan'a gidiyor. Ziyaretin amacı karşılıklı yatırımların arttırılması.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı Tüzmen, Türkiye'nin Asya-Pasifik ticaret açılım politikasında "mihenk noktası" olarak belirlenen Hindistan'a, 170 kişilik bir heyetle ticari çıkarma yapacak.

Tüzmen, heyet üyelerinin çoğunluğu müteahhitlerden oluşan gezisine yarın başlayacak.

Tüzmen ve işadamları, 22 Mart'a kadar sürecek Yeni Delhi ve Mumbai'yi (Bombay) kapsayacak gezisi boyunca, Hindistan iş çevreleri ile yoğun temaslarda bulunacak.

"Ticaret ve müteahhitlik" gezisine katılan 170 kişilik heyetin 100 kişiden fazlasını işadamları oluşturuyor.

Gezide İhracatçı Birlikleri, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON), Türkiye Müteahhitler Birliği, bazı illerin ticaret oda ve borsalarının yöneticileri olmak üzere 20 civarında da örgüt temsilcisi bulunuyor.

Kürşad Tüzmen, Yeni Delhi'de, Hint Ticaret ve Sanayi Bakanı Kamal Nath, Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Ashwani Kumar, Gemicilik-Kara Ulaştırması ve Otoyollar Bakanı T. R. Baalu, İskan ve Kentsel Yoksulluğun Azaltılması Bakanı Selja Kumari ile görüşecek.

Tüzmen ayrıca, Türkiye ile iş yapmak isteyen önemli Hint firmalarının üst düzey yetkililerinin yanı sıra, Hindistan medyasının önde gelen temsilcileri ile görüşmeler yapacak.

Ziyaret sırasında, Yeni Delhi'de ve Mumbai'de geniş katılımlı Türk-Hint iş forumları düzenlenecek.

Burada, Türk işadamları Hintli muhatapları ile ikili görüşmeler yapma fırsatını bulacak.

İkili görüşmelerin ağırlıklı olarak, otomotiv ve yedek parçaları, doğal taşlar, tekstil makineleri, kimyasallar, gıda, gıda işleme ve paketleme, deri, madeni eşya, demir-çelik, eczacılık ürünleri, elektrik-elektronik, inşaat malzemeleri, plastik endüstrisi, cam eşya, enerji, kuyumculuk, mücevherat ve müteahhitlik sektörlerinde gerçekleşeceği belirtiliyor.

Hindistan'ın, gelecek dönemde enerji, karayolları, demiryolları, limanlar, havaalanları, tarımsal sulama ve içme suyu alanlarında 500 milyar dolar tutarında altyapı projesi öngördüğü belirtiliyor.

Türk müteahhitlerinin bu pazardan pay alması açısından, bu ziyaretin önem taşıdığı vurgulanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious