Tüzmen'den ihracatçıya kur uyarısı!

Tüzmen'den ihracatçıya kur uyarısı!.14496
  • Giriş : 21.01.2009 / 10:38:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, doların 1,65-1,66 noktasına geldiğine vurgu yaparak yeni bir denge oluştuğunu söyledi ve ihracatçıları böyle uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, doların 1,65-1,66 noktasına geldiğini bildirerek, ''Yeni bir denge var. Bu dengeye herkes kendisini alıştırmalı. Herkes bundan sonra çalışmalarında dikkate alacağı en önemli şey kur, TL-dolar paritesi'' dedi.

Kalabalık bir iş adamı heyetiyle Mısır'a giden Tüzmen, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tüzmen, bir soru üzerine, doların artık 1,65-1,66 noktasına geldiğini, kurda yeni bir denge oluştuğunu kaydetti. Bu dengeye herkesin kendisini alıştırması gerektiğini bildiren Tüzmen, şunları söyledi:

''Yeni bir denge var. Herkes bundan sonra çalışmalarında dikkate alacağı en önemli şey kur, TL-dolar paritesi Bu denge fiyatını herkes bundan sonra, çalışmaları içinde dikkate alarak yapacağı en önemli şey kur-TL-dolar paritesi. Herkes bu yeni dengeyi ciddi bir şekilde takibe almak zorunda. Tabii gönül isterdi ki 2003-2004 yıllarında olsun. Biz çok söyledik. Arkadaşlarımız yaptığı hesaplara göre biz o zaman böyle bir dengeyi tutturabilmiş olsaydık cari işlemler fazlası veriyorduk. Dış ticaret açığı da 4 milyar dolara düşüyordu. Şimdi 70 milyar dolar olarak bahsedilen açıklar 4 milyar dolara düşer, cari işlemler fazlası da veren bir ülke olarak yolumuza çok daha iyi şekilde bakardık.

Diğer açıdan borç yükü de gitgide artıyor. Önümüzdeki dönem yaptığımız çalışmalarla ihracatçımız, turizmcimiz bu şekilde artık kar edebilir bir noktaya geleceği için, ağır ağır rekabet avantajını kazanacaktır. Önümüzdeki dönemde dünyadaki krizin de artık ortadan kalktığı 2010-2011 yılına doğru rekabet avantajını da arkamıza alarak çok daha iyi noktalara getirebileceğimize inanıyorum.''

-''ÖNEMLİ OLAN ZAMANLAMADIR''-

Merkez Bankasının faiz indirimiyle ilgili kararını değerlendirirken de kendilerinin çok daha önceden faiz indirimiyle ilgili açıklamalar yaptıklarını bildiren Tüzmen, şöyle devam etti:

''Önemli olan zamanlamadır. Bazı şeyler zamanında yapıldığında çok iyi tesir gösterir. Burada mesela bugüne geldiğimiz noktadaki rakamlarla avantajımız artacaktı. Bu kadar fazla ithalat yapmayacaktık. İthalat baskısı altında bu kadar yaşamayacaktık. Bunun çok ciddi bir etkisi oldu. Bence bu dönemde bu bir ders olarak herkesin öğrenmesi gereken bir bölüm oldu. Faiz indiriminin piyasalara etkisi çok müspet olmuştur. Yani önemli olan artık zamanlamasını çok iyi ayarlayıp bunları yapabilmek. Çünkü geçmişte de önemli ders alındığını söylüyoruz. Geçirdiğimiz 6 sene içinde inişler çıkışlar yaşadığımız için, herkes burada neyin faiz artış oranlarında etkisi olduğunu, döviz kurunun ihracatı nasıl aşağı doğru çektiğini, baskısının nasıl fazlalaştırdığını çok iyi bir şekilde öğrendi. Yani rekabet avantajını sağlayabilecek bir ortama gelmek önemliydi.''

-''TÜRKİYE OLARAK HÜCUMDA OYNAMAMIZ GEREK''-

Bakan Tüzmen, kur açısından ihracatçının rekabetçiliğini artıracak bir döneme gelinmiş olunmasına rağmen yurt dışında yaşanan kriz dolayısıyla bu imkanlarından çok iyi yararlanamadıklarını gördüklerini söyledi. Türkiye olarak hiçbir şekilde müdafaada değil hücumda oynamamız gerektiğini bildiren Tüzmen, şöyle dedi:

''TÜİK rakamlarıyla ihracat, 130 milyar doların üzerinde açıklanacak. Sürekli pedalı böylesi bir heyetle, yeni dengelerde yeni adımlarımızı yeni çalışmalarımızı iyi bir şekilde yapacağız. Türkiye olarak hiçbir şekilde müdafaada değil hücumda oynamamız lazım. İhracat, 130 milyar doların üzerinde açıklanacak. TÜİK rakamları var. Düşmemek için sürekli pedalı çevirmemiz lazım. Bizim uzun sürelerin verdiği sıkıntılarımız olduğu için faiz indirimlerinde piyasanın biraz daha rahatlaması ihracat-ithalat dengelerinin güzel bir şekilde yerini alması bizim arzumuz. Bunlar iyi bir şekilde takip ediliyor.''

Mısır'a 100'ü aşkın iş adamı ile gittiklerini, iş adamlarının 1500-2000'e yakın görüşme yapacağını ifade eden Tüzmen, ''İnşallah bağlantılarımızı güçlendireceğiz. 2002'den bu yana 5 kat ihracat artışı sağladık. Sadece serbest ticaret anlaşmalarının yapıldığından bu yana 3 misli artış var. Bunları pekiştireceğiz. Pazar ve sektör açılımlarımız devam edecek'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*