Tüzmen'den Japonlara yatırım çağrısı

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Japonlara “gelin Türkiye'de yatırım yapın” çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı Tüzmen, Japon Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Akira Amari ile Maliye Bakanı Koji Omi'yi ayrı ayrı ziyaret etti. İki ülkenin ekonomik ve ticari alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi üzerinde durulan söz konusu görüşmeler, aynı zamanda, Japon Hükümetinin yenilenmesinin ardından iki ülke bakanları arasında gerçekleştirilen ilk görüşmeler olma özelliğini taşıyor.

Bakan Tüzmen, Ekonomi Bakanı Amari ile yaklaşık 1 saat süren görüşmesinde, Türk ekonomisi ve Turquality projesiyle ilgili bilgi verdi. Edinilen bilgiye göre, görüşmenin basına kapatılmasından sonra yaptığı konuşma Bakan Tüzmen, Japon Bakana “Gelin Türkiye'de yatırım yapın” çağrısında bulunurken, örneğin yaş sebze, meyve ve ette Japon yatırımcıların kendilerinin Türkiye'de üretip, kontrolünü yapıp Japonya'ya getirebileceklerini anlattı.
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, “İki ülke arasında yatırım ve ticaret alanlarını belirlemek üzere kamu ve özel sektörden oluşacak bir istişari mekanizma kuralım” dedi.

JAPON BAKAN: “JAPON PAZARINA DOĞRU YERDEN GİRDİNİZ”

Japon Ekonomi Bakanı Amari de yeni Hükümet açısından iki ülke ilişkilerini geliştirmenin çok önemli olduğunu belirtirken, “Sizde zaten yatırımlarımız var, bunları artırmak istiyoruz” dedi.

Türkiye'deki yatırımlarında karşılaştıkları sıkıntıları da dile getiren Japon Bakan, Japon mühendislerinin Türkiye'de çalışma izinlerinde sorun yaşadıklarını, bu izinlerin alınmasının uzun bir süre aldığını kaydetti.
“Japon pazarına çok doğru yerden girdiniz, devam edin” diyen Amari, Türk hazır giyim sektörünün dünyada bu kadar iyi olduğunu bilmediğini de belirtti.

Bakan Tüzmen'in ziyaretinin önemli olduğunu ifade eden Japon Ekonomi Bakanı, ”Yeni hükümet olarak ekonomik ilişkiler açısından sizinle aynı perspektiften bakıyoruz” dedi. Amari, Dünya Sağlık Örgütü, Enerji Ajansı gibi uluslararası atamalarda da karşılıklı destek istedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious