Tüzmen'den küresel kriz yorumu

Tüzmen'den küresel kriz yorumu.9956
  • Giriş : 20.11.2008 / 16:11:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, "Geliyor şu anda, teğet geçmesi söz konusu değil, beraber yaşayacağız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tüzmen, son aylarda düşük olmakla beraber Türkiye'nin ihracat artışının devam ettiğini, ancak 2009 yılında ihracat artışlarının olmadığı bir dönemin görüleceğini söyledi.

Gelecek yılın bütün dünyada ihracat eğrisinin aşağı doğru indiği bir dönem olacağını belirten Tüzmen, bu ortamda, Türkiye'nin de 100 milyar doların üzerinde ihracatı muhafaza edebilmesinin bir başarı olacağını kaydetti.

Bakan Tüzmen, dünya ticaretindeki gelişmelerin izlendiğini ve gelişmelere göre planların yapıldığını da ifade ederek, "Kendimizi doğru aynada göreceğiz, bakacağız" dedi.

Dünyada sanal bir ortamın yaratıldığını anlatan Tüzmen, "Dünyada 5 kat fazla bir sanal dünya yaratıldı. Borç senetlerinin, hisse senetlerinin, banka aktiflerinin toplamı 250 trilyon dolar. Halbuki bütün ülkelerin değerlerinin toplamı 50 trilyon dolar. Böylesine 5 misli bir sanal ortam yaratılmışsa onun acısı tabii ki çekilecek" diye konuştu.

'TEĞET GEÇMEYECEK'

Dünyada yaşanan küresel kriz için Başbakan Erdoğan, "Kriz Türkiye'yi teğet geçecek" açıklamasında bulunmuştu. Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürtaş Tüzmen ise Başbakan'dan farklı konuştu. Krizin teğet geçmesinin söz konusu olmadığını söyleyen Tüzmen, "Geliyor şu anda, teğet geçmesi söz konusu değil, beraber yaşayacağız" dedi.

8SUTUN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*