Tüzmen'in ihracatta 2023 müjdesi

  • Giriş : 01.02.2009 / 13:06:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2023 yılında 500 milyar doları ihracat sözü verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2023 yılında 500 milyar doları ihracat olmak üzere 999 milyar dolarlık ticaret rakamına ulaşılacağına inandığını söyledi ve ekledi:

Bakan Tüzmen, Mersin Üniversitesi (MEÜ) Çiftlikköy Yerleşkesinde yapılacak ''Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu''nun temel atma törenine katıldı. Tüzmen, burada yaptığı konuşmada, milli bir yüzücü olduğunu hatırlatarak, bu süreçte yaşadığı sıkıntıları anlattı.

Şampiyonalara hazırlandığı lise yıllarında olimpik havuz bulanmadığına, üniversite eğitimini sürdürdüğü Orta Doğu Üniversitesinde ise antrenmanlarına Hidrolik Laboratuvarındaki havuzda devam ettiğine işaret eden Tüzmen, ''böyle bir ortamda çalışırken, dereceler elde edip, milli bir sporcu olmayı başardım. Bugün Türkiye'de her şey var. Günümüz gençlerine bizim dönemimizdeki, azim ruhunu aşılayarak, yeni milli sporcular yetiştirmeliyiz'' dedi.

Ekonomi ile sosyal faaliyetler arasında sıkı bir ilişki olduğunu vurgulayan Tüzmen, şöyle konuştu:

''Bugün dış ticarette 201 milyar dolarlık ithalat, 132 milyar dolarlık da ihracat ile 333 milyar doları bulan ticaret hacmini yakaladık. 2008 yılını böyle bir başarıyla kapattık. Bu büyük ülkenin şampiyonalarda, olimpiyatlarda da başarıdan başarıya koşması gerek. Tahminlerime göre, 2023 yılında 500 milyar doları ihracat olmak üzere, 999 milyar dolarlık ticaret rakamını yakalayacağımıza inanıyorum. Bunu yapabiliriz. Çünkü 39 milyar dolarlık ihracatı kısa bir sürede 132 milyar dolara getirdik.''

-REKTÖR SÜHA AYDIN-

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Süha Aydın da, temeli atılan havuzun 3 bin 500 metre karelik alana sahip olduğunu ifade ederek, ''Havuzu yaza kadar tamamlayıp hizmete sunacağız. Yanına da 5 bin metre karelik alana sahip, kapalı spor salonu yapacağız. Bu 2 projemizin ihale bedeli de, 7,5 milyon lira. Projelerimizi hayata geçirdiğimizde üniversite ve kentimizde büyük bir canlılık yakalanacağına inanıyorum'' dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Aydın ve Bakan Tüzmen, havuzun temelinin atılması için uzaktan kumandanın düğmelerine bastı. Protokol, daha sonra yapımı tamamlanan Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okuluna ait Spor Salonunun açılışını gerçekleştirdi. Açılışın arıdan Aydın, Bakan Tüzmen'e brifing verdi.

Törenlere Vali Vekili Ahmet Büyükçelik, Emniyet Müdürü Süleyman Ekizer, Yenişehir Kaymakamı Eyüp Sabri Kartal ve çok sayıda davetli katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*