TV alırken plazma mı LCD mi?

TV alırken plazma mı LCD mi?.5034
  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Panasonic, Hitachi ve Pioneer, LCD ve plazma arasında karar veremeyen tüketiciler için bilgilendirici bir site kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Plazma ya da LCD televizyon almak isteyip, hangisinin daha iyi olduğuna bir türlü karar veremeyen tüketicilere rehber olmak için biraraya gelen üç büyük düz ekran panel üreticisi Panasonic, Hitachi ve Pioneer, www.plazma-lcd.tv isimli bir internet sitesi kurdu. Hem LCD hem de plazma televizyon üreten şirketlerin hazırlaması nedeniyle objektif bilgiler içeren sitede yer alan araştırma ise tüketicilerin plazmayı LCD’ye tercih ettiğini ortaya koydu. Sitede kamuoyunda plazma TV’lerle ilgili yanlış bilinen konular incelendi, bağımsız Synovate araştırma şirketinin araştırmasından elde edilen verilerden yola çıkılarak, tüketicilerin bu iki teknolojinin hangi durumlarda en iyi sonucu verdiği konusundaki düşüncelerine yer verildi.

Plazma ve LCD ile ilgili doğru bilinen yanlışlar:

Plazmanın kullanım ömrü LCD’den kısadır: Yanlış
Gerçekte her iki televizyon da, orijinal parlaklıklarının yarısından fazlasını kaybetmeden önce en azından 60.000 saatlik bir ömür sunuyor. Bu da günde altı saatlik bir izleme ile 27 yıla denk geliyor. Kontrastı düşük tutarak plazma ekranın ömrü, potansiyel olarak uzatılabiliyor.

Düz ekran televizyonlar hızlı hareket eden nesneleri net gösteremez: Yanlış
Plazma TV’ler herhangi bir keskinlik veya detay kaybı yaşamadan hareketli objeleri görüntüleyebiliyor. Ancak en hızlı LCD ekranlar dahi belli bir miktar hareket bulanıklığı yaşayabiliyor. Bu nedenle spor ve film izleyenlere plazma TV tavsiye ediliyor.

Ekran büyüdükçe LCD ekran daha iyi performans verir: Yanlış
Bağımsız testler 37inç ve daha yukarısı ekranlar için plazma TV’lerin en iyi izleme performansı sağladığını gösteriyor.

Düz ekran televizyonların izleme açısı zayıftır: Yanlış
Plazma TV’ler ışığı doğrudan ekran hücrelerinden veya piksellerinden yaymaları sayesinde, renkte ve kontrastta bir kayıp olmaksızın çok geniş açılardan izlenebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious