TV dizilerinden etkilenen gençler suça yöneliyor

  • Giriş : 24.02.2006 / 00:00:00

'Anne-babanın ilgisiz davrandığı ve özellikle mafya tiplemelerinin yaygın olduğu televizyon dizilerinden etkilenen gençler suça yöneliyorlar.'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dernek binasında yapılan programa konuşmacı olarak katılan İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Zeki Karataş, aile içi şiddet ve çözüm önerileri konusunda bir sunum yaptı.

Sosyal Hizmet Uzmanı Karataş, resmi kayıtlara göre Rize'de 2004 yılında 11'i çocuk 35'i bayan 46, 2005 yılında ise 7'si çocuk 27'si bayan olmak üzere 34 kişinin aile içi şiddete maruz kaldığının tespit edildiğini söyledi. Karataş, ayrıca, Kadın ve Çocuk Misafirhanesi'ne 2004 yılında 8, 2005 yılında ise 3 kişinin müracaatta bulunduğunu ifade etti.

Rize'de köy aile yapısının geleneksel aile özelliğini devam ettirdiğini, bir yandan da çekirdek aile yapısına dönüşüm yaşandığını belirten Karataş, "Köylerden şehir merkezine doğru ağırlıklı olarak mevsimlik olmak üzere sürekli göç hareketi yaşanmaktadır. Şehir merkezinde çekirdek aile yapısına dönüşle birlikte, bir yandan da geleneksel aile yapısının sürdüğü görülmektedir. Bunda şehir merkezinde köy kökenli aile sayasının fazla olmasının önemli bir etkisinin olduğunu düşünüyoruz. İlin ekonomik yapısı çay tarımına bağlı olduğu için köyden il merkezine ve diğer şehirlere sürekli göç hareketi yaşanmaktadır. Bu da ailelerin zaman zaman sosyal çevreye uyum sorunu yaşamalarına yol açabilmektedir. Bu nedenle, ailelerin yapısal değişikliklerden kaynaklanan sorunlarına çözüm bulunması için koordineli çalışma başlatılmalı. Özellikle, köyden kente göç sonucu uyum sorunu yaşayan ebeveyn ve çocuklarına eğitici çalışmalarla destek sağlanması gerekmektedir." diye konuştu.

Karataş, Rize'de kadın profiline bakıldığında, çay hasadının genellikle kadınlar tarafından yapıldığını, şehir merkezinde ise ekonomik sıkıntılardan dolayı çalışan kadın sayısında son yıllarda artış yaşandığının altını çizdi.

İlde aile içi fiziksel, sözel ve duygusal şiddet olaylarının yaygın olduğunu kaydeden Karataş, geleneksel aile yapısından dolayı bu şiddet olaylarının aile dışına pek fazla yansıtılmadığını söyledi. Karataş, kadınların yaşadıkları ekonomik, sosyal, hukuksal ve psikolojik sorunlar konusunda danışmanlık hizmeti verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


'BOŞANMA OLAYLARI HIZLA ARTIYOR'


Rize'de 2000 yılından sonra boşanma olaylarında artış yaşandığına dikkat çeken Zeki Karataş, yeni evlenecek olan çiftlere danışmanlık hizmeti, evlenmiş olanlara da aile içi iletişim ve uyum konularında seminerler verilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Rize Asliye Hukuk Mahkemesi istatistiklerini göre; 2000 yılında 7, 2001 yılında 28, 2002 yılında 47, 2003 yılında 32 ve 2004 yılında 36 başvurunun boşanma ile sonuçlandığını hatırlatan Karataş, sosyal yardım için kendilerini başvuran pek çok aileye bakıldığında, eşinin sorumsuzca davranması nedeniyle kadının ailenin yükünü tek başına üstlenmek zorunda kaldığının ortaya çıktığını belirtti. Karataş, parçalanmış ailelere eğitici, tedavi edici ve rehberlik maksatlı proğramların organize edilmesi gerektiğini dile getirdi.


'2004 YILINDA 182 ÇOCUK HAKINDA İŞLEM YAPILDI'


Rize'de hayatının tamamını sokakta geçiren çocuklara rastlanmadığını ancak aile ilgisizliği nedeniyle sokaklarda başıboş dolaşan gençlerin olduğunu ifade eden Karataş, öğrenime ara vermiş yada örgün eğitimin dışında kalmış olan bu çocukların zaman zaman suça karıştıklarının tespit edildiğini söyledi. Karataş, Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube verilerine göre, 2004 yılında ilde 182 çocuğun suç olaylarına karıştığını belirtti. Karataş, "Bu çocukların aile yapılarına bakıldığı zaman; anne-babanın eğitim, kültür ve sosyo-ekonomik düzeyinin düşük olduğu ve çocuklarına karşı ilgisiz davrandıkları görülmektedir. Özellikle, mafya tiplemelerinin yaygın olduğu televizyon dizilerinden etkilenen gençlerin suça yöneldikleri gözlenmektedir." dedi.

Karataş, alınması gereken tedbirler konusunda ise şunları söyledi; "Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli çalışılarak suça yönelen çocuklara ve ailelerine yönelik rehabilitasyon proğramları düzenlenmeli. Bu konuda ilde bulunun bütün kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ortak hareket etmelidir. Ailelere yönelik; çocuk psikolojisi, çocukla iletişim, eğitim ve başarıda ailenin rolü ve benzeri konularda eğitim çalışmaları yapılmalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious