TV programları, kadın ve çocuklarda şiddeti artırıyor

TV programları, kadın ve çocuklarda şiddeti artırıyor.6506
  • Giriş : 19.04.2006 / 00:00:00

Son günlerde gündemde olan televizyon programları, kadın ve çocuklar üzerindeki şiddeti artırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Pekşen, kadınlara yönelik şiddet ve cinsel taciz konusunun; televizyonlarda mankenlerin tacize uğradıklarına, eşlerinden veya erkek arkadaşlarından dayak yediklerine dair haberlerin çıkmasından sonra gündeme geldiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Rehberlik ve Psikolojik Günleri programının ilk toplantısı yapıldı. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve cinsel istismar konusunun masaya yatırıldığı toplantıya konuşmacı olarak katılan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Pekşen, kadınların şiddet görme nedenlerini anlattı. Pekşen, kadınlara yönelik şiddet ve cinsel taciz konusunun, televizyonlarda mankenlerin tacize uğradıklarına, eşlerinden veya erkek arkadaşlarından dayak yediklerine dair haberlerin çıkmasından sonra gündeme geldiğini ifade etti. Pekşen, televizyonlarda yayınlanan bazı programların toplumda kadına yönelik şiddeti tetiklediğini kaydetti.

Samsun Öğretmen Evi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulunan Yıldız Pekşen, kadınlara uygulanan şiddet ve cinsel istismarın yıllardır var olduğunu, bunun bilinmesine rağmen önemsenmediğini söyledi. Şiddetin ve cinsel istismarın artması ve kadınlara zarar vermeye başlamasıyla birlikte konunun gazete ve televizyon haberleriyle gündeme taşındığına dikkat çeken Pekşen, şunları söyledi:

”Bugün şiddet, medyada ’Mankenler dövülüyor’ haberleri ve ünlülerin ”Ben Kocamdan dayak yiyorum” şeklinde beyanatları ile gündeme geldi. Toplum içinde şiddete ve tacize en çok kadınlar maruz kalıyor. Şiddete maruz kalan kadınlardan hem fiziksel hem de ruhsal açıdan çok fazla zarar görüyor. Bunun sona ermesi lazım. Ancak televizyonlarda yer alan bazı diziler ve programlar, şiddete teşvik ediyor. Gerek görsel gerekse yazılı basında, medyada yer alacak olan bir programda kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet içeren bölümler yer almamalı. ”

Son günlerde sıkça gündeme gelen okullardaki şiddet olaylarının mutlaka çözüme kavuşturulması gerektiğinin altını çizen Samsun Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Yavuz, bu konuda okullardaki rehberlik öğretmenlerine büyük görevler düştüğünü vurguladı. Okullardaki şiddet konusunda velilerden tedirgin olduklarına dair çok sayıda dilekçe aldıklarını anlatan Yavuz, bilgi alışverişi sayesinde bu sorunun çözüleceğine inandığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious