TV stres ve dikkatsizliğe yol açıyor

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

Televizyonun aşırılığa kaçmadan izlenmesini tavsiye eden uzmanlar dikkatli oluması gerktiği konusunda uyarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Televizyonun zararlı ve boş, hiçbir şey vermeyen programlar yerine, eğitici ve öğretici konular izlenildiğinde faydalı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, anne-babaların geç saatlere kadar televizyon karşısında kalmalarının çocuklar üzerinde olumsuz etki yaptığına dikkat çekiyor.
Televizyonun aşırılığa kaçmadan izlenmesini tavsiye eden uzmanlar uyarıyor; "Fazla televizyon izleyenlerde dikkatsizlik, stres, konsantrasyon eksikliği ve göz bozukluğu çok sık görülen rahatsızlıklar. Sürekli olarak şiddet, dayak, işkence benzeri içerikli film izleyenlerde görülen rahatsızlıkların en başında ise şiddet, dayak ve zorbalığa eğilimdir."

Bursa Şevket Yılmaz Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Osman Naci Çelik, televizyonun çocukların okuyup anlama kabiliyetlerinin gelişimini olumsuz olarak etkilediğini söyledi. Aşırı televizyon izleyen, özellikle ilköğretim öğrencilerinin bu yüzden kitap okuyamadığını hatırlatan Çelik, televizyon nedeniyle çocukların okuma kabiliyetlerinin son derece zayıfladığını kaydetti. Dr. Çelik şöyle devam etti; "YApılan araştırmalara göre, televizyon izleme süreleri küçük sınıflarda 3 saatten daha fazla olduğu yönündedir. Televizyon birçok bakımdan üstün olsa bile insanların okuma ihtiyacını gideremez. Televizyonda istediğiniz konuyu her zaman bulamaz, her zaman erişemezsiniz. Ama istediğiniz konuda kitap okuyabilirsiniz. Kitabı her zaman okuyabilir, önemli gördüğünüz yerlerin altını çizebilir, tekrar edebilirsiniz. Evde, sokakta, kütüphanede veya yolculuklarda kitap okuyabilirsiniz. Ama televizyonu her yerde bulamazsınız. Televizyondaki programlar kalıcı değildir ama okunacak bir çok malzeme kalıcıdır. Çocuklar genellikle şiddet içeren, vurdulu, kırdılı televizyon filmlerinden, hoşlanmaktadırlar. Sağ olsun ki bir çok televizyonumuzda çocukların uyumadıkları saatlerde bu tür programlara, filmlere oldukça sı olarak yer veriyorlar. Amaçları toplumu eğitmek olması beklenen televizyonlar, maalesef bu amacı unutuyorlar. Ne yazıktır ki 1000' den fazla araştırmada, şiddet içerikli programları, filmleri izleyen çocuklarda, izlemeyenlere oranla daha fazla şiddet eğilimi görülmektedir. Bu filmlerdeki kahramanlar, inanılmaz işler yaparak, çocukları etkilemekte, bu sözde kahramanlara hayranlık duymalarına neden olmaktadır."

TV İZLEYEN YETİŞKİNLER OBEZLİK TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA KALIYOR

Televizyonun çocuklar açısından olumsuz örnekler içerdiğini anlatan Uzman Dr. Çelik, yetişkinlerin de televizyon karşısında obezlik tehlikesi yaşadığını öne sürdü.

Çok fazla televizyon seyreden kişilerin obezite ve aşırı kilolu olma riskinin arttığına dikkat çeken Dr. Çelik, "Obezite estetik kaygısı değil. Hastalık oluşturacak oranda yağ kütlesine sahip olmamız demektir. Dünyanın yüzde 64.5'i kilolu ya da obez. 1.1 milyar insan obez ya da kilolu. 2002 yılında 23 bin 888 kişi üzerinde yapılan yapılan Türkiye Obezite ve Hipertansiyon Taraması'nda toplumun yüzde 41'inin aşırı kilolu, yüzde 25.2'sinin ise obez olduğu ortaya çıktı. Günde 2 saatten fazla televizyon seyredenlerde de obezite ve aşırı kilolu olma riski artıyor. Televizyon seyrederken çok fazla tüketiyoruz ve bunun farkına varmıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious