‘Tv'de gördüğünüz hayatlara özenip evden kaçmayın’

‘Tv'de gördüğünüz hayatlara özenip evden kaçmayın’.6506
  • Giriş : 03.04.2006 / 00:00:00

İzmir’de uyuşturucu batağına düşen ve annesinin çabalarıyla kurtarılan lise öğrencisi Ö.Y., madde bağımlılığı tedavisi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hayata yeniden tutunmaya çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Televizyonda gördüğü renkli yaşamlara özenip evden kaçan, her türlü uyuşturucu maddeye alıştırılan genç kız, şimdi ailesinin de desteğiyle yaşadığı kötü günleri telafi etmeye çalışıyor. “Bar ve diskoteklerde benim gibi tuzağa düşürülmüş bir sürü kız var. Onlar da içine düştükleri bataktan kurtulmaya çalışıyor; ama başaramıyorlar.” diyen Ö.Y., yaşıtlarına şöyle sesleniyor: “Televizyonlardaki renkli hayatlara özenip kimseye kanmayın. Evinizde oturun ve sokaklara özenmeyin.” Uyuşturucu kullanmaya başlayan kişilerin el ve ayaklarında titremeler olduğunu, kriz yaşadığını, saldırganlaştığını anlatan genç kız, ailelere “Çocuklarında bu belirtileri görürlerse ciddiye alsın.” tavsiyesinde bulunuyor. İzmir’de geçtiğimiz hafta kızını uyuşturucu tacirlerine kaptıran bir annenin “ne olur kızımı bu bataktan kurtarın” feryatları üzerine aramalarını hızlandıran Emniyet güçleri, lise öğrencisi Ö.Y.’yi bulup ailesine teslim etmişti. Genç kız, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde madde bağımlılığı tedavisi görüyor. Doktorların verdiği 3 değişik hapla uyutulan Ö.Y., günün büyük çoğunluğunu uyuyarak geçiriyor. Uykusunun dışındaki vakitlerde Gaziemir’deki Çocuk Şubesi’nde ifade veren genç kız, bu sırada ailesiyle dertleşme fırsatı buluyor. Kızlarına tekrar kavuşmanın mutluluğunu yaşayan anne ve babası ise şube ve hastaneye giderken Ö.Y.’yi yalnız bırakmıyor.

Lise 1 öğrencisi olan Ö.Y.’nin ailesi aslen Erzincanlı. Bundan tam 18 yıl önce İzmir’e yerleşmişler. Özel sektörde işçi olarak çalışan babası, ailesini geçindirmek ve çocuklarını okutmak için gece gündüz demeden çalışmış. Ö.Y., başarılı bir öğrenciymiş. Anlattığına göre magazin dünyasına özenti, kötü arkadaş, ailesini hakir görmesi ve arkadaşlarının sözüne kolay kanması yüzünden uyuşturucu bataklığına saplanmış. Sezen Aksu ve Ebru Gündeş’e özeniyormuş. Sesi Gündeş’e benzediği için onun gibi olmak istiyormuş. Televizyonda sürekli dans yarışmalarını seyrediyormuş. 8 ay kadar önce tanıştığı 20 yaşlarındaki Çiğdem isimli kız, Ö.Y.’yi uyuşturucuya alıştırmış. Önce sigaraya esrar sararak içen genç kız, bir süre sonra da ecstasy ile tanışmış. Lise 1’e kaydolduktan sonra evden kaçmış. İzmir’deki çeşitli evlerde kızlı oğlanlı gruplar halinde uyuşturucu almışlar.

Ö.Y., 8 ay boyunca uyuşturucuya hiç para vermemiş. “Çiğdem, ‘ben ısmarlıyorum’ diyerek hiç para almazdı. Bornova Küçükpark civarındaki barlarda çalışanların hepsini tanıyordu. Onun sayesinde barlara hiç para vermeden giriyor, viski, bira, cin içebiliyordum.” diyor genç kız. Çiğdem’in amacının, kendisini uyuşturucuya alıştırdıktan sonra fuhuş batağına sürüklemek olduğunu iddia eden genç kız, yaşadığı bir olayı şöyle anlatıyor: “Bir gün Çiğdem beni bir yere gönderdi. Ayrılırken de bana, ‘Bugün doğum günün var.’ dedi. Beni gönderdiği yerde iki adam vardı. Araçla otogarın yanından geçerken tuvaletimin geldiğini söyleyerek benzin istasyonuna girdim. Oradakilere durumumu anlattım. Beni gizlediler, arabadakiler gidince benzinciden aldığım parayla kaçtım.”

Anne Zeynep Y.’nin anlattığına göre Y.Ö., uyuşturucu kullanmaya başladıktan sonra birden saldırganlaşmaya, kendini kesmeye başlamış. Kendine geldikten sonra da hep yaptıklarına pişman oluyormuş. Y.Ö.’nün annesi, Çiğdem isimli kızdan şikayetçi olduklarını, tutuklanarak cezalandırılmasını istediklerini söylüyor. Y.Ö.’nün babaannesinin üzüntüsünden yatalak olduğunu anlatan acılı anne, “Eşim bir firmada çalışıyor. Bu olaylardan sonra işyerinde sıkıntıya düştü. Çalışmazsa geçinmemiz mümkün değil. Komşu ve akrabalarım ilk zamanlarda Doğu’dan geldiğimiz için ‘bırak şu kızı’, ‘bir daha eve alma’ diyorlardı. Kızımın oyuna geldiği ortaya çıkınca bize sahip çıkmaya, destek vermeye başladılar. Aileler çocuklarına sahip çıksın.” diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious