TV'deki çocuklara AB kriteri geliyor

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

Çalışma Yasası'nın 15 yaşından küçük çocukların çalıştırılmasını yasaklayan 71'nci maddesi AB süreciyle yeniden masaya yatırılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yürürlükteki yasaya göre 15 yaşını doldurmamış çocukların hangi iş sahasında olursa olsun çalışmalarının yasak olduğunu belirten Çalışma Bakanlığı Çalışan Çocuklar Bölümü Başkanı Murat Ayhan Başaran, AB mevzuatına göre yasanın değiştirileceğini, çocukların dizi ve reklamlarda rol alabilmesi için 'özel bir mekanizma' oluşturulacağını belirtti.

Yasanın ilgili maddesine rağmen çok sayıda çocuğun anne ve baba izniyle TV dizileri, film ve reklamlarda rol alması, Çalışma Bakanlığı iş müfettişlerini harekete geçirdi. İş müfettişlerinin, bu çocukların yasadışı çalıştırıldığına ilişkin RTÜK ve Sanayi Bakanlığı’na sayısız başvuru yaptığı, ancak sonuç alamadığı belirtildi. Çalışma Bakanlığı Çalışan Çocuklar Bölümü Başkanı Murat Ayhan Başaran, yasaya göre 15 yaşını doldurmamış çocukların hangi iş sahasında olursa olsun çalışmalarının yasak olduğunu belirtti. Başaran, yasanın uygulanmasının iş müfettişleri aracılığıyla denetlenmesi gerektiğini ifade etti ve "Ancak sonuç alamıyoruz" dedi.

AB’ye göre çalışacaklar

Başaran, AB mevzuatına göre yasanın değiştirileceğini belirterek, 15 yaşından küçük çocukların dizi ve reklamlarda rol alabilmesi için ’özel bir mekanizma’ oluşturulacağını belirtti. Başaran, "AB mevzuatına göre, çocuk yıldızlara izin için bakanlık bünyesinde ’özel bir komisyon’ kuruluyor. Bu komisyon, çocuğun üstleneceği görevin psikolojik ve sosyal açıdan kendisini etkileyip etkilemeyeceğini araştıracak. Eğitiminin engellenip engellenmediğine karar verecek. Oradan çıkacak izne göre çocuklar çalıştırılabilecek" dedi.

AKP’li vekil yasanın peşini bırakmadı

Bakanlığı’nın ’çocuk yıldızlarla’ ilgili girişimlerinin sonuçsuz kaldığını öğrenen AKP Milletvekili Gülseren Topuz ise, RTÜK ve Sanayi Bakanlığı’na birer yazı göndererek, "Şov dünyasındaki çocukların yasadışı çalıştırılması konusunda ne yapıyorsunuz?" diye sordu. Topuz, "Yasanın böyle bir hükmü varken, TV’lerde yeni doğmuş bebekten, her yaştaki çocuğa kadar reklamlarda ve dizilerde rol verildiğini görüyoruz. Tamamen yasadışı olduğunu öğrendim. Anne ve babalar suç işliyorlar. Bunun denetimine ilişkin mekanizma bir an önce kurulmalı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious