TV'ler alkol kullanımını teşvik ediyor

TV'ler alkol kullanımını teşvik ediyor.9853
  • Giriş : 03.05.2009 / 11:45:00

Kaya, televizyonun alkol kullanımını teşvik etmesini kabul edilemez buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de kişi başına ortalama televizyon izleme süresinin 5, bazı ailelerde 10 saatini bulduğunu, aile ortamında çocukların da izlediği filmlerde ''güç sahibi'', ''kahraman'' ve ''sevilen'' karakterlerin rol aldığı içki sahnelerinin gösterildiğini belirtti.

Çocuklar için içki içmenin normal olarak algılandığı bu sahnelerin, çocuk yaşta alkol kullanımına neden olduğunu iddia eden Kaya, şunları kaydetti:

''Televizyonun eğitici olması gerekirken alkol kullanımını teşvik etmesi kabul edilemez. Alkolün sağlık zararları yanında sosyal ve maddi zararları da ürkütücü boyuttadır. Anayasanın 58/2 maddesi; 'devlet gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır' hükmü getirmiştir.

Bu hükme rağmen birçok dizi ve film sahnesinde, spor programlarında toplumun beğendiği karakterlerle içki reklamı yapılmaktadır. Anayasa ve ilgili kanunların amir hükümleri gereği hayatımızın bir parçası haline gelen ve çocuklarımızla paylaştığımız televizyonlardaki içki sahnelerinin yasaklanması için Radyo Televizyon Üst Kurumuna başvurduk.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*