Twitter ve Facebook açılmıyor! Peki twitter neden açılmıyor?

Twitter ve Facebook açılmıyor! Peki twitter neden açılmıyor?.16543
01.06.2013 / 17:34:42

Twitter ve Facebook siteleri açılmaz hale geldi. Sorunun sebebi hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Bekleyiş sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Facebook ile Twitter sitelerinin Taksim gezi parkı ile ilgili açılan bazı sayfa ve gruplardan dolayı kapatıldığı ileri sürülüyor. Gelişmeler takip ediyoruz. haber Aktüel'de kalın...

Öte yandan Facebook'ta tanıştığı üniversite öğrencisinin çıplak fotoğraflarını çekip şantaj yapan zanlı, genç kızdan 30 bin lira almak için İzmir'e gelince yakalandı. İzmir'de bir üniversitede öğrenci olan N.K. (24), Mardin'de beyaz eşya ticareti yapan M.S.A. ile sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta tanışıp arkadaş oldu. İddiaya göre, M.S.A., evlilik vaadiyle web kamerasıyla elde ettiği çıplak görüntüleriyle şantaj yaparak genç kızla birlikte oldu. Zanlının şantaj ve isteklerini sürdürmesi üzerine telefonunu ve Facebook hesabını kapatan N.K., şantajcının geçen hafta İzmir'e gelip yine para istemesi üzerine savcılığa suç duyurusunda bulundu. N.K. hakkında koruma kararı alınırken, polis genç kızdan 30 bin lira istemek için okuluna kadar gelen zanlıyı, yanındaki arkadaşı ile birlikte gözaltına aldı. Zanlılar adliyeye gönderildi.

'ÖNCE POLİSİ ARAYIN'

Emniyet yetkilileri vatandaşları, özellikle sosyal paylaşım sitelerinde sahte kimlik kullanan bazı kişilerin, çeşitli tuzaklarla kız çocuklarının uygunsuz görüntülerini elde etmeye çalıştığı vakalarla ilgili uyardı. Bu tip vakalarla sık sık karşılaşıldığını belirten yetkililer, böyle durumlarda vakit kaybetmeden polise başvurulmasını istedi.

Bu arada NTV'nin haberine göre Facebook’un, mobil navigasyon uygulama şirketi Waze’i satın alma sürecinin sonuna geldiği belirtildi. Sosyal medya ağının, İsrailli şirket için 1 milyar dolar ödeyeceği belirtildi. Facebook’un, sosyal trafik ve navigasyon uygulamasını satın alarak mobil alanda Google’a karşı gücünü artırmak istediği düşünülüyor.Facebook, Instagram’ın ardından en büyük satın alımına hazırlanıyor. İsrail’in Calcalist sitesine göre, Facebook mobil platformlardaki navigasyon kapasitesini artırmak için Waze’i 800 milyon dolar ile 1 milyar doları arası bir fiyattan satın alacak.

Facebook’un Waze’i alabileceğine yönelik haberler ilk olarak 2013 başında çıkmış, İsrailli firmaya Microsoft’un da talip olduğu öne sürülmüştü.

Waze’i satın alması halinde, Facebook on milyonlarca sürücünün yer aldığı gerçek zamanlı yol bilgisi sunma teknolojisine kavuşacak. The Next Web’in verdiği bilgiye göre, sosyal trafik ve navigasyon uygulaması Waze’in Ocak 2013’teki kullanıcı sayısı 36 milyondu. Kullanıcı sayısının bugün 45 milyon olduğunu açıklayan şirketin, bu rakamı 2013 sonuna kadar iki katına çıkarmayı hedeflediği belirtildi.

Waze üyesi sürücüler, 2012 boyunca 9.66 milyar kilometre yol aldı ve trafik durumu hakkında 90 milyon bildiri geçti. Dahası, 65 bin harita editörü Waze üzerinde 500 milyon harita editleme ve güncellemesi yaptı, yollardaki 1.7 milyon değişiklik haritalara işlendi. Waze, bugün itibariyle 110 ülkede aktif durumda.

Calcalist’in verdiği bilgiye göre, Facebook ile Waze arasındaki görüşmeler 6 ay önce başladı. İki şirket arasındaki işbirliği, Waze kullanıcılarının sürüş bilgilerini Facebook’ta paylaşabildiği Ekim 2012’de başladı. Facebook, geçtiğimiz ay hayata geçen ve kısa sürede 500 binden fazla indirilen Home arayüzünde de Waze’e yer verdi.

Mobil platformda izlediği stratejiyle akıllı telefon ve tabletlerde büyük güç kazanan Facebook, ilk çeyrek rakamlarına göre mobil kullanıcı sayısını 751 milyona çıkardı. Bu rakam, 2012’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 54 artışı temsil ediyor.

Facebook, ilk çeyrekte elde ettiği 1.25 milyar dolarlık reklam gelirinin yüzde 30’unu da (375 milyon dolar) mobilden elde etti.

Facebook, geçmişte milyarlarca profil fotoğrafı arşivine sahip olan Face.com ve mobil uygulamalara erişim sağlayan Snaptu uygulaması gibi İsrailli girişimleri satın almıştı. Şirket, Home ve Waze ile Google’ın Android işletim sistemiyle elde ettiği güce direncini artırmak istiyor.

Bu arada İnternette her zaman şüpheci olmanız gerekir. Aksi takdirde sosyal ağ hesaplarınızın başkalarının eline geçmesi işten değil

Her gün Faecbook ve Twitter hesaplarımızı çok sık bir şekilde kontrol ediyoruz. Herhangi bir şey paylaşmasak bile, bir nevi bağlantıda olduğumuzu biliyoruz. Peki uyandığınız sıradan bir sabahta, Facebook ve Twitter hesaplarınızın çalındığını fark etseniz ne olurdu? Sizi temsil eden, yazılan her şeyin sizin ağzınızdan çıktığı kabul edilen sosyal ağ profiliniz başka bir insanın elinde… Kendinizi bu felaket senaryosunun içerisinde bulmamak için sosyal ağ hesaplarınızın güvenliğini sağlamak durumundasınız.

Yalnızca biz kullanıcılar için değil, markalar için de çok büyük bir tehlike söz konusu. Son zamanlarda dünyanın en önemli markalarının Twitter üzerinde kullandıkları hesapların saldırganların eline geçtiği görüldü. Dünyanın önde gelen haber kaynaklarından Associated Press’in (AP) Twitter hesabı hack’lendi ve hesaptan ABD Başkanı Barack Obama’nın yaralandığı bilgisi verilince ABD borsalarında kısa sürede önemli finansal kayıplar yaşandı. Twitter’daki küçük sayılabilecek bir saldırı, kısa sürede gerçek hayatta milyonlarca dolarlık etki ve kamuoyunda panik yarattı. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*