TYM, alt komisyona sevkedildi

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

TBMM Adalet Komisyonu, geneli üzerindeki görüşmeleri tamamladığı Terörle Mücadele Yasası'nın bir alt komisyona sevkedilmesine karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tasarının 6. maddesinin, AİHM kararları doğrultusunda Abdullah Öcalan'a af getirebileceğini savunan CHP, kurulacak alt komisyona üye vermedi. 5 kişilik alt komisyonun, AK Partili milletvekillerinden oluşmasına karar verildi. Tasarı alt komisyonda ele alındıktan sonra tekrar Adalet Komisyonu gündemine gelecek.

TMY tasarısı, hem CHP hem de AK Partili milletvekillerinin eleştirilerine hedef oldu. CHP Artvin Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu, Terörle Mücadele Yasası'nın bir 'şark kurnaklığıyla' hazırlandığını ve terörle mücadelede bir acz vesikası olduğunu söyledi.

Tasarıyı sert bir dille eleştiren AK Parti Ağrı Milletvekili Halil Özyolcu, tasarının özgürlükleri kısıtlayıcı özellikler taşıdığını kaydetti. Özyolcu, demokrasiden yoksun güvenliğin herkesi boğacağını söyledi. AK Parti Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu, tasarının herkeste endişeye neden olduğunu belirterek, maddelerine geçilmesinin reddedilmesini istedi. Tasarının acelesi olmadığını, hükümetin bu tasarıyı çekerek yeni bir tasarı hazırlamasını isteyen Kutlu, "AK Parti kulislerinde herkes endişeli. CHP'de memnun değil. Sağcı, ülkücü, kominist de memnun değil. Bunu kim yaptı, niye yaptı?" şeklinde konuştu.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mahmut Durdu, tasarının geri çekilmesini ve terörle mücadele edenlere özgürlükleri kısıtlamadan destek verilmesini istedi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, TMY ile getirilen düzenlemenin bölücübaşı Abdullah Öcalan'a af getirmediğini söyledi. Milletvekillerinin isteğine rağmen tasarının geri çekilmeyeceğini ifade eden Çiçek, gerekli görülen düzenlemelerin alt komisyonda yapılabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious