TZOB fındık için 5 YTL istedi

TZOB fındık için 5 YTL istedi.16637
  • Giriş : 22.08.2008 / 18:20:00

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), fındık fiyatının 5 YTL’nin üzerinde açıklanması gerektiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, açıklanacak fındık fiyatının maliyetleri karşılaması ve üreticinin emeğinin karşılığını tam olarak vermesi gerektiğini belirterek, “Maliyetin üzerine üretici refah payını da eklediğimizde 5 YTL'nin üzerinde bir fiyat açıklanmalıdır” dedi.

Şemsi Bayraktar, düzenlediği basın toplantısında, Karadeniz bölgesinde nüfusun önemli bir bölümünü ilgilendiren fındıkla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Karadeniz bölgesinin en önemli ürünü olan fındıkta hasat sezonunun başladığına işaret eden Bayraktar, geçen yıl Temmuz ayında fiyat açıklayan hükümetin bu yıl alım politikası ve fiyatı ilan etmekte geç kaldığını ifade etti.

Bayraktar, bankalara, esnafa borçlu olan ve fındıktan başka geliri olmayan özellikle küçük üreticilerin, ürününü tüccara 2.5 YTL'den pazarlamak zorunda bırakıldığını, zaten fındık fiyatının düşük seviyelerde oluşması yönünde spekülatif açıklamalar yapan tüccarın, fiyatın açıklanmamasını fırsat bilerek fındığı ucuza aldığı ve haksız kazanç elde ettiğini hatırlattı.
Fındık üreticisinin fiyat ve alım politikasının belli olmaması yüzünden mağdur olduğunu belirten Bayraktar, şöyle dedi:

“Hükümete sesleniyoruz. Üreticimizin alın teri, emeği sömürülmektedir. Alivre satış yapanlar, çiftçimizi boğmaya çalışıyor. Hükümet oyuna gelmemelidir. Bu duruma müsaade etmeyerek, bir an önce açıklama yapmalı, çiftçiye sahip çıktığını göstermeli ve bu oyunu bozmalıdır. Dünya fındık üretiminin yüzde 75'ini ihracatının ise yüzde 80'ini gerçekleştiren ülkemizde fındık piyasasındaki bu belirsizlik ve düzensizliği anlamak mümkün değildir.”

-“5 YTL'NİN ÜSTÜNDE OLMALI”

Şemsi Bayraktar, son bir yılda gübrede yüzde 180, mazotta ise yüzde 40 oranında fiyat artışı gerçekleştiği, çiftçilerin bu artışlar yüzünden girdi kullanamaz hale geldiğine işaret etti. Bayraktar, “Açıklanacak fındık fiyatı maliyetleri karşılamalı ve üreticinin emeğinin karşılığını tam olarak vermelidir. Maliyetin üzerine üretici refah payını da eklediğimizde 5 YTL'nin üzerinde bir fiyat açıklanmalıdır” dedi.

-“SERBEST PİYASA ADI ALTINDA ÜRETİCİ MAĞDUR EDİLİYOR”

TZOB Başkanı Bayraktar, serbest piyasa adı altında tekelci bir piyasa ile üreticinin mağdur edildiğini belirterek, şöyle konuştu:
“Fındık ürününü serbest piyasa şartlarına bırakmak bugünkü piyasa yapısı itibariyle mümkün değildir. Fındık ticareti ve ihracatının yüzde 70'i 10 firmanın elindedir. Bu da fındık ticaretinde rekabetin olmadığını göstermektedir. Dolayısıyla 400 bin fındık üretici ailesinin kaderi 10 firmanın eline bırakılamaz.”

-REKOLTE TAHMİNİ

Fındık fiyatı üzerinde bir başka baskı unsurunun ise bu yıl yapılan rekolte tahminleri olduğunu ifade eden Bayraktar, bazı kurum ve kuruluşlarca rekoltenin 800-900 bin ton civarında gerçekleşeceği yönündeki tahminlerin son günlerde hızla yayıldığına işaret etti. Bayraktar, “Bu yıl 634 bin ha fındık bahçesinde 728 bin ton dolayında fındık olacağı Birliğimiz tarafından tahmin edilmektedir” dedi.

Bayraktar, zaman zaman bazı çevrelerin Türkiye dışındaki bazı ülkelerde fındık dikim alanlarının hızla arttığını iddia ettiklerine işaret ederek, FAO'nun tespitlerine göre bu iddianın doğru olmadığını vurguladı. Türkiye'den sonra en çok dikim alanına sahip İtalya'da 2000-2006 döneminde fındık dikim alanlarının artmak bir yana azaldığını belirten Bayraktar, İspanya, ABD'de de durumun aynı olduğunu kaydetti.

-“YÜKSEK REKOLTE VE FİYAT İHRACAT İÇİN RİSK TAŞIMIYOR”

Bu arada yüksek rekolte ve fiyatın ihracat için risk taşıdığı yönündeki açıklamaların son derece yanlış olduğunu savunan Bayraktar, şu bilgileri verdi:
“Dünya fındık üretiminde ilk sırada olan ülkemiz, yılda ortalama 500 bin ton kabuklu fındığa eşdeğer 250 bin ton civarında iç fındık ihraç etmektedir. 2005–2006 sezonunda fındık ihracatımız altın yılını yaşamış, 237 bin ton fındık karşılığı, 1 milyar 939 milyon dolarlık fındık ihracatı yapılmıştır. 2006–2007 sezonunda 248 bin ton fındık ihracatımıza karşılık 1 milyar 262 milyon dolar, 2007-2008 sezonunun bitimine çok az bir süre kala 202 bin ton ihracata karşılık 1 milyar 554 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Geçen sezona oranla miktar olarak ihracatta yüzde 19'luk bir azalış olmasına rağmen ihracat gelirinde yüzde 23'lük bir artış sağlanmıştır.

Bu gerçek veriler ışığında yüksek rekolte ve fiyatın ihracatımızı etkileyeceği son derece yanlıştır. Hepimizin bildiği gibi 2005–2006 yılında verilen 7 YTL'lik fiyat ihracatımızda miktar olarak düşüşe sebep olmamıştır.”

-“TMO MÜDAHALE KURUMU OLMAKTAN ÇIKTI”

Bayraktar, TMO'nun bu yapısıyla müdahale kurumu olmaktan çıktığını, başarılı olma şansının da bulunmadığını vurguladı. TMO'nun kredi ile alım yaptığına işaret eden Bayraktar, “Kredi bulamazsa ne olacak? Hazineden gerekli destek zamanında verilmelidir” dedi.

TMO'nun buğdaydan sonra bugüne kadar mısır ve fındık alımına da girmediğini belirten Bayraktar, bundan sonraki yıllarda bakliyat stoğu da yapması gerekeceğini, bütün bunları yapabilmesi için de mali yönden güçlü olması gerektiğini vurguladı. Bayraktar, “Hazineden gerekli yardım yapılmazsa TMO güçlü bir müdahale kurumu olamaz” diye konuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*