UAEK başkan yardımcısı Olli İran'da

UAEK başkan yardımcısı Olli İran'da.17124
  • Giriş : 21.04.2008 / 12:40:00

BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) başkan yardımcısı Olli Heinonen başkanlığındaki heyet, İran'ın nükleer programı konusunda müzakereler için başkent Tahran'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran'ın UAEK'deki daimi temsilcisi büyükelçi Ali Asger Sultaniye tarafından karşılanan Heinonen, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreter Yardımcısı Cevad Vaidi başkanlığındaki heyetle İran'ın nükleer programını görüşecek.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, resmi İRNA ajansına yaptığı açıklamada, Heinonen'in ziyaretinde, İran ve UAEK arasındaki ilişkilerin gündeme geleceğini ve UAEK ile işbirliğinin ele alınacağını belirtti.

İranlı yetkili, ABD'nin "İran'ın nükleer bomba üretme peşinde olduğu" iddialarının da iki günlük görüşmelerde gündeme gelebileceğini ifade etti.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, bu iddiaların görüşmelerde gündeme gelmeyeceğini söylemişti.

Muhafazakar kesimin en etkili gazetesi Keyhan da konuya ilişkin haberinde, "Mossad'ın sahte belgeleri müzakere edilmeyecek" başlığını kullandı.

İran'ın nükleer programına ilişkin bütün soruları yanıtladığı ifade edilen haberde, ABD'nin İran aleyhine iddialarının İran'dan çalınan bir dizüstü bilgisayar ve İran rejimi karşıtı Halkın Mücahitleri örgütünün topladığı "sahte" belgelere dayandığı kaydedildi.

Bilgisayarda teknik bilgiler olduğu, Halkın Mücahitleri örgütünün verdiği belgelerin ise Mossad tarafından hazırlandığı iddia edilen haberde, "İran bu iddiaları yanıtlamış ve bu konu kapanmıştır" ifadesi kullanıldı.

İran ile UAEK, geçen yıl ağustos ayında, İran'ın nükleer sorununun çözümü için bir yöntem üzerinde anlaşmış, yapılan görüşmelerde İran'ın nükleer programına ilişkin sorulara yanıt vermeye yanaştığı belirtilmişti.

UAEK Başkanı Muhammed El Baradei'nin son raporunda, Tahran yönetiminin nükleer programına ilişkin bazı sorulara yanıt verdiği, ancak uranyum zenginleştirmeyi artırarak sürdürdüğü belirtilmişti.

BM Güvenlik Konseyi, hassas nükleer faaliyetlerini durdurmadığı için geçen ay İran'a karşı üçüncü yaptırım kararı almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious