UAEK toplantısı sona erdi

UAEK toplantısı sona erdi.16821
  • Giriş : 05.03.2008 / 21:02:00

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) Viyana'daki merkezinde önceki gün başlayan olağan yönetim kurulu toplantısı sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toplantının bugünkü oturumunda UAEK Başkanı Muhammed El Baradei'nin İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak hazırladığı 22 Şubat tarihli son rapor ele alındı.

İran'ın nükleer programıyla ilgili rapora ilişkin sözlü beyanlarda bulunan üye ülkelerin eleştiri ve önerileri başkanlık açıklamasında not edildi.

Basına dağıtılan başkanlık açıklamasında, üye ülkelerin İran'ın nükleer programıyla ilgili raporu olumlu bulduklarını vurguladıkları, İran'a da UAEK ile işbirliğini sürdürmesi çağrısında bulundukları kaydedildi.

AB ve ABD, BM Güvenlik Konseyi'nin İran'ın nükleer programına ilişkin son yaptırım kararına paralel olarak hazırladığı karar tasarısını ise bağlantısız ülkeler, Rusya ve Çin'in muhalefeti üzerine yönetim kuruluna sunmaktan vazgeçti.

İran heyeti başkanı Ali Asker Sultaniye, bugün basına yaptığı açıklamada, isim vermeden ABD'nin UAEK'ya ''siyasal görüşlerini dikte etmeye çalıştığını'' ileri sürerek, ''teknik bir kurum olan UAEK'ya hiçbir üye ülkenin siyasal görüşlerini veya isteklerini dikte etme hakkına sahip olmadıklarını'' söylemişti.

Sultaniye, nükleer programları konusunda bugüne kadar olduğu gibi UAEK ve AB ile görüşmeyi ve işbirliğini sürdüreceklerini kaydetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious