UAEK'da "İsrail krizi"

UAEK'da
  • Giriş : 30.09.2008 / 16:27:00

"UAEK Güvence Denetimlerinin Orta Doğu'da da Uygulanması" başlıklı karar tasarısında İsrail'e yönelik çağrı, tartışmalara neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) genel kurul toplantısına Mısır'ın sunduğu, "UAEK Güvence Denetimlerinin Orta Doğu'da da Uygulanması" başlıklı karar tasarısında İsrail'e yönelik çağrı, tartışmalara neden oldu.
Mısır'ın karar tasarısı metninde isim verilmeden İsrail'in nükleer programına da işaret edilerek, bu ülkeye Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'na (NPT) taraf olması ve tüm nükleer tesislerini UAEK denetimlerine açması çağrısı yapılıyor.

Toplantıda başını ABD'nin çektiği bazı Batılı ülkeler, metnin değiştirilmesini ve metinde "sadece İsrail'e yönelik olduğu belli olan çağrının" aynı şekilde İran'a da yapılması yönündeki talepleri tartışmalara yol açtı.

Mısır'ın hazırladığı karar tasarısına Bağlantısızlar ile Asya ve Orta Doğu grubu ülkeleri destek veriyor.

Karar tasarısı üzerinde mutabakat sağlanabilmesi için ABD'nin başını çektiği Batı grubu ülkeleri ve Bağlantısızlar ile Asya ve Orta Doğu grubu ülkeleri kendi aralarında yoğun toplantılar yapıyor.

Diplomatik kaynaklar, tasarı üzerinde mutabakat sağlanamaması halinde, bu şekliyle genel kurul toplantısına katılan 145 ülkenin oyuna sunulacağını belirtiyor.

UAEK üyesi olan İsrail, yıllardan beri tüm çağrılara rağmen nükleer tesislerini UAEK denetimlerine açmadığı gibi NTP'ye taraf olmamakta direniyor.

İran ise nükleer programına ilişkin bazı sorunlara rağmen yıllardan beri NPT'ye taraf ülkeler arasında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*