UAÖ, Darfur'u uydudan izleyecek

  • Giriş : 06.06.2007 / 09:48:00

Uluslararası Af Örgütü, Sudan'ın Darfur bölgesini uydudan izleyeceğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), yüzbinlerce kişinin iç savaş nedeniyle yaşamını yitirdiği Sudan'ın Darfur bölgesini uydudan izleyeceğini duyurdu.

Örgütün ABD kolu, bölgede muhtemel hedefleri belirlemek, saldırıları engellemek ve sivillerin hayatını kurtarmak amacıyla bu yönteme başvurulduğunu, ilk kez bir insan hakları örgütünün bu teknolojiden faydalandığını belirtti.

Örgüt, www.eyesondarfur.org internet sitesine girerek hükümet yanlısı Cancavid milislerinin saldırılarına hedef olması muhtemel 12 kasabanın korunması için dünyayı yardıma çağırdı.

''Bu yöntemi kullanarak, Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir'e dünyanın bölgeyi izlediğini göstermek istediklerini'' belirten örgütün ABD sorumlusu Larry Cox, Beşir'den BM ve Afrika Birliği karma barış gücünü kabul etmesini de istedi.

Yetkililer, uydudan çekilen fotoğraflarla, yıkılan evlerin, askerlerin yoğunlaştığı yerlerin ve kaçan mültecilerin görülebileceğini, ayrıca bu görüntülerden adli çerçevede de yararlanılabileceğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious