UBP'den ikinci istifa

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

KKTC'de ana muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) Gazimağusa Milletvekili Erden Özaşkın, partisinden istifa etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erden Özaşkın, yaptığı yazılı açıklamada, ''Parti yönetimiyle idari ve politik uygulamalar nedeniyle uyum sağlamasına olanak kalmadığı'' gerekçesiyle istifa ettiğini belirterek, görevini bağımsız milletvekili olarak sürdüreceğini ve herhangi bir partiye geçmesinin gündemde olmadığını kaydetti. Özaşkın, istifasını geri almasının söz konusu olmadığını da ifade etti.

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün de Gazimağusa Milletvekili Erden Özaşkın'ın partiden istifasıyla ilgili olarak, ''Sürpriz oldu, basından öğrendik. Gerekçeleri de çok geçerli değil. Aklıselimle hareket etmesini dilerim'' dedi.

İstifanın organize değil bireysel bir hareket olduğunu, yeni istifa beklemediklerini ifade eden Özgürgün, transfer söylentileri ve istifanın hükümet görüşmeleriyle bağlantılı olup olmadığının sorulması üzerine, yorum yapmaktan kaçındı ve ''İstifanın arkasında başka bir neden varsa önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Kamuoyunun takdirine bırakıyoruz'' diye konuştu.

Özgürgün, yazılı açıklamayla istifa ettiğini duyuran Özaşkın'ın partiye bildirimde bulunmadığını, istifasını basından öğrendiklerini söyledi.

UBP'DEN İKİNCİ İSTİFA

Erden Özaşkın'ın istifasıyla UBP'nin milletvekili sayısı 16'ya düştü. KKTC'de 20 Şubat 2005'te yapılan erken genel seçimlerde 19 milletvekili çıkaran UBP'nin milletvekili sayısı, Girne milletvekili Salih Miroğlu'nun ölümü ve Hüseyin Kayım'ın Demokrat Parti'ye (DP) geçmesiyle 17'ye inmişti.

İktidarın büyük ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP) meclisteki milletvekili sayısı ise 25. 2005 milletvekilliği genel seçimlerinde 24 milletvekilliği kazanan CTP, Lefkoşa Milletvekili Mehmet Ali Talat'ın cumhurbaşkanlığına seçilmesiyle sandalye sayısı 23'e inmesine karşın, 25 Haziran 2006'da yapılan ara seçimlerde 2 boş sandalyeyi kazanarak meclisteki sayısını 25'e çıkarmıştı.

2005 genel seçimlerinde 6 milletvekilliği kazanan Demokrat Parti, UBP'den Hüseyin Kayım'ın katılımıyla sandalye sayısını 7'ye çıkarmıştı. Barış ve Demokrasi Hareketi'nin (BDH) ise mecliste 1 milletvekili bulunuyor.

Bu durumda, KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde 50 sandalyenin 25'i CTP'ye, 16'sı UBP'ye, 7'si DP'ye ve 1'i de BDH'ya ait. Son istifayla mecliste 1 de bağımsız bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious