Üç afacan baraj kapaklarını açtı olan oldu

Üç afacan baraj kapaklarını açtı olan oldu.12879
  • Giriş : 23.04.2008 / 15:54:00

Denizli'de 12 yaşında 3 çocuk barajın kapaklarını açınca 266 bin metreküp su boşa aktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Denizli'de 12 yaşındaki üç çocuk, merak üzerine Gökpınar Barajı'ndaki kapaklardan birini açtı. Bu sebeple barajdan iki saat boyunca 266 bin metreküp su boşa aktı.

Gökpınar Barajı'nda bulunan dört kapaktan birinin açık olduğunu ve suyun boşa aktığını gören vatandaşlar polise ihbarda bulundu. Yağışların az olması ve kuraklık sebebiyle sabotaj yapılabileceği ihtimali üzerinde duran polis ekipleri, hemen olay yerine gitti. Devlet Su İşleri (DSİ) yetkilileriyle birlikte yapılan incelemelerde baraj kapaklarını harekete geçiren butona, üzerindeki saç levhanın bir kenarı açılarak basıldığı, bu sırada kapak sistemini çalıştıran çarklarda hasarlar oluştuğu tespit edildi. Yaklaşık iki saatlik çalışmayla tekrar kapatılan kapaktan 266 bin metreküp suyun boşa gittiği belirlendi. Günlük 50 bin metreküp su girişinin olduğu Gökpınar Barajı'nda 19 milyon 300 bin metreküp su bulunduğunu ve yüzde 70 doluluk oranında olduğu açıklandı.

Olayı haber alır almaz bölgeye gittiğini ve ekiplerin çalışmasını yerinde incelediğini anlatan Denizli İl Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan, "Baraj kapaklarından birinin açıldığı ve suyun boşa aktığı ihbarı geldi. Ekiplerimiz çok kısa sürede olay yerine ulaştı. Baraj kapaklarında ve sistemin harekete geçirildiği yerde inceleme yapıldı, delil toplandı. Araştırma sonucunda, baraj kapaklarının 12 yaşındaki üç meraklı çocuk tarafından butona basılarak açıldığını tespit ettik. Çocuklardan birini aldık, diğer iki meraklı çocuğumuz da belli. Hepsinin aileleriyle görüştük. Baraj kapağını harekete geçiren çarklarda hasar meydana gelmiş. Kanallarda da su artışı ve zaman zaman kabarmalar olmuş ancak hiçbir yerde su baskını veya sel olmadı." dedi. Olaydan sonra kapakları harekete geçiren butonların başka bir yere taşınması ve güvenlik tedbirlerinin arttırılmasıyla ilgili çalışmalar yapılacağını kaydeden İl Emniyet Müdürü Erkan, "DSİ yetkilileriyle görüştük. Bu tür olaylarla tekrar karşılaşmamak için butonlar başka yere alınacak. Kapaklarda hasar gören yerler ise tamir edilecek. Biz de o bölgede daha sık bulunacağız. Kuraklığın olduğu bir dönemde su çok önemli." şeklinde konuştu.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious