Üç asırlık cami sahipsiz kaldı!

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Üç asırlık camiye kimse sahip çıkmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıllardır bir el bile sürülmeyen cami her geçen gün çürürken tarihi yapıya sahip çıkan yok.
Saraycık beldesi şehir mezarlığı içinde bulunan taş cami yıllardır restore edilmeyi bekliyor. 1700'lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen caminin dış yüzeyini tamamen yosunlar sarmış. Bakımsızlıktan çürüyen caminin içi ise içler acısı durumda. Camiye sahip çıkan olmazken tarihi yapının yıkılması planlanıyor.

Saraycık Belediye Başkanı Mustafa Candan, camiyi çirkin görüntüsü nedeniyle yıkmayı planladıklarını dile getirdi. Caminin 150 yıllık olduğunu tahmin ettiklerini belirten Candan, "Ben camiyi gezdim. Sadece dört duvarı kalmış. Çirkin bir görüntü oluşturduğu için yıkmayı düşünüyoruz. Henüz bir karar almadık ama benim şahsi düşüncem bu. Camiyi buradaki yaşlı vatandaşlarımıza sorduk. Tarihi bir değeri olmadığına karar verdik." açıklamasını yaptı.

Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Günay, tarihi caminin kayıtlarında olmadığını ifade etti. Bu nedenle camiye herhangi bir girişimde bulunamadıklarını anlatan Muzaffer Günay, "Caminin üzerinde hangi tarihte yapıldığını yazan yada adını belirten bir yazı bile yok maalesef. Caminin damı çökmüş. O yöredeki vatandaşlar bu taştan yapılan caminin damını onararak kullanılabilir hale getirebilir. Biz her eseri kayıt altına alamıyoruz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious