'Üç ay sonra sular kesilecek'

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Yeterli yağışlar olmazsa Ankara'da üç ay sonra su kesintileri başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gökçek, Başkent'e içme suyu sağlayan barajlardaki su rezervinin her geçen gün azaldığını söyleyerek, vatandaşları su kullanımında tasarrufa çağırdı. Esenboğa Havalimanı'na giden protokol yolunda incelemelerde bulunan Gökçek, barajlarda su seviyesinin düşmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Gökçek "Su tüketimi ve kuraklık böyle devam ettiği taktirde su kısıntılarına gitmek zorunda kalacağız" dedi.

Ankara'nın su ihtiyacını karşılayan çevre barajlardan sorumlu olan Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin başkanı Gökçek, yeterli yağışın olmaması ve barajlarda su seviyesinin yükselmemesi halinde üç ay sonra şehir merkezinde su kesintilerine başlayacaklarını söyledi. ''Su kesintileri 12 saatte bir yada gün aşırı olabilir'' diyen Gökçek, ''İnşaallah yağış olurda buna ihtiyaç kalmaz'' dedi. Sekiz-dokuz ay boyunca yağışın olmaması halinde Ankara'nın tamamen susuz kalacağını söyleyen Gökçek, ''Dua edelimde yağmur ve kar yağsın'' şeklinde konuştu.

''KUYU SULARININ KULLANIMI İHTİYACI TAM KARŞILAMAZ''

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, kuyu sularının tam olarak faaliyete geçirilse bile ihtiyacın tam olarak karşılanamayacağını söyleyerek, ''Kuyu kazarak maksimum 40 bin metreküpten fazla su alamayız. Bu da Ankara'nın su ihtiyacının 25 de 1'i demektir.'' dedi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gökçek, kışın yoğun kar yağışlarının hatırlatılması üzerine, ''Kışın iyi kar yağışı oldu. Ancak yağışlar daha çok merkeze oldu. Onlarda donarak yavaş eridiği için yer altı sularına karıştı. Halbuki barajlara kar yağışının ardından yağmurla birlikte suyun sel halinde gitmesi gerekirdi. Bu böyle olmadı.'' şeklinde konuştu.

Başkent'in çoğalan nüfusunun içme ve kullanma suyuna duyulan gereksinimin sürekli artmasına neden olduğunu belirten Gökçek, kurak geçen mevsimlerin, tek beslenme kaynağı yağışlar olan barajları olumsuz etkilediğini özellikle bu yıl barajlardaki su miktarının geçen yıldan yüzde 40 daha azalarak alarm verir noktaya geldiğini söyledi.

Ankara'ya su sağlayan barajlardaki kullanılabilir su rezervinin bugün itibariyle 323 milyon metreküp olduğunu ifade eden Başkan Gökçek, geçen yıl aynı ay ve günde ise bu miktarın 184 milyon metreküp daha fazla yani 507 milyon metreküp seviyesinde bulunduğunu kaydetti.

"SUYU DİKKATLİ KULLANALIM"

Başkan Gökçek, Başkent'te kış aylarında günde ortalama 800-900 bin metreküp, yaz aylarında ise 1 milyon- 1 milyon 200 bin metreküpün üstünde su tüketildiğini belirtti. Gökçek, herkesin suyunu kullanırken, musluklarından akan suyu hiç tükenmeyecekmiş gibi değil, su kaynaklarının her an azalacağını göz önünde bulundurarak davranması gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Ankara'da çok ciddi anlamda su sıkıntısı tehlikesi var. Bugünkü yoğunlukta kullanıldığı taktirde 7,5 - 8 aylık suyumuz kaldı. Vatandaşlarımızdan istirhamımız suları özenli ve boşa akıtmadan kullansınlar. Bu kuraklık sürdüğü taktirde 3 ay sonra mecburi olarak su kısıntılarına gitmek zorunda kalacağız."

Gökçek, Çubuk yakınlarında yapımı süren Kavşakkaya Barajı'nın su tutmaya başladığını, bu barajdan Ankara'ya su getirecek isale hattının yapımının da tamamlandığı Ekim ayından itibaren de bu barajın devreye gireceğini bildirdi. Gökçek, "Kavşakkaya Barajı'nın yanı sıra önümüzdeki yıl sonundan itibaren de 150 milyon metreküplük yeni bir barajın yapımına başlayacağız. O barajın yapımı da minimum 3 sene sürecek" dedi.

BARAJLARDAKİ SU DURUMU

Başkan Gökçek Ankara'ya su sağlayan barajların kapasitesi ve su rezervleriyle ilgili de şu bilgileri verdi: "Çamlıdere Barajı Ankara'ya su sağlayan barajlar içinde kapasite olarak en büyük barajımız. Bu barajımızın toplam kapasitesi 1 milyar 220 milyon metreküp. Şu anda bu barajımızda 217 milyon 554 bin metreküp suyumuz bulunuyor. Diğer bir barajımız Akyar Barajı. Kızılcıhamam'ın 10 kilometre ötesindeki bu barajın kapasitesi 56 milyon metreküp. Bu barajımızda da şu anda 10 milyon 970 bin metreküp suyumuz var. Bu barajımızın suyu Eğrekkaya Barajı'na akıtılıyor. Kızılcahamam yakınlarındaki Eğrekkaya Barajımızın da kapasitesi 112 milyon metreküp. Şu anda bu barajımızda da 32 milyon 389 bin metreküp su bulunuyor. Akyar Barajı'ndan gelen suyla birlikte Eğrekkaya Barajı'nda toplanan sular Kurtboğazı Barajı'na aktarılıyor. Ankara-Kızılcahamam Yolu kıyısındaki Kurtboğazı Barajı ise Ankara'ya su sağlayan eski barajlardan birisi. Kurtboğazı Barajı'nın toplam kapasitesi 92 milyon metreküp. Şu anda bu barajda 46 milyon 769 bin metreküp su rezervi bulunuyor.

Ankara'nın güneyindeki Çubuk 2 Barajı'nın kapasitesi 22 milyon metreküp. Şu anda bu barajımızda 15 milyon metreküplük su rezervi bulunuyor. Bu barajımızın suyu Pursaklar Arıtma Tesisleri'ne sevk edilerek buradan şehrin güney kesimlerine dağıtımı yapılıyor."

BARAJLARDA NEDEN SU YOK?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, barajlardaki su seviyesinin neden düşük olduğunu şu şekilde açıkladı: "Bu sene Trakya, İstanbul, Bolu ve Karadeniz Bölgesi'ne yoğun yağışlar düştü. Kimi zaman bu yağışlar zaman zaman sel felaketlerine neden olurken, İç Anadolu Bölgesine ve özellikle Ankara'ya su sağlayan barajların bulunduğu Çamlıdere, Kızılcahamam havzaları çok az yağış aldı. Ayrıca kışın yağan kar da uzun süre dağlarda kaldı ve yavaş yavaş eriyerek toprağa karıştı. Oysa barajların yeterli suya kavuşabilmesi için kar yağışının ani bir yağmur ile birleşerek suya dönüşmesi ve barajlara akması gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious