Üç bin dekar alanda mısır

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Güneydoğu'da 3 bin dekarlık tarımsal alanda mısır yetiştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mısır Üreticileri Birliği kuracaklarını belirten Ceylan, çiftçilere tohum, gübre, ilaç ve akaryakıt gibi temel ihtiyaçları ürün hasat edilinceye kadar karşılanacağını kaydetti.

Siirt Tarımsal Üretimi Geliştirme ve Destekleme Derneği ile Gökdoğan Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklığı ile yürütülen ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Siirt’te ikinci ürün olarak mısır yetiştirilmesi konusunda seminer düzenlendi.

Siirt Tarımsal Üretimi Geliştirme ve Destekleme Derneği Başkanı Adil Sebati Ceylan, proje ile Siirt’te 3 bin dekar alanda modern alet ve tekniklerle mısır yetiştirileceğini belirtti. Mısır üreticileri birliği kuracaklarını kayden Ceylan, çiftçilere tohum, gübre, ilaç ve akaryakıt gibi temel ihtiyaçları ürün hasat edilinceye kadar karşılanacağını belirtti. Siirt Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda proje ile ilgili olarak basına bilgi veren Proje Koordinatörü İrfan Obay da, bölgede ikinci ürün yetiştiriciliğini yaygınlaştırmayı amaçladıklarını söyledi. Obay, “Siirt ilinde ikinci ürün olarak mısır yetiştiriciliğini arttırmak ve yetiştirirkende modern yöntemlerle yapmayı hedefliyoruz.

Siirt’te en iyi verimi veren mısır türünü belirleyeceğiz” dedi. İlde sulu tarım yapan fakat ikinci ürün ekimi yapmayan çiftçilere eğitim vereceklerini belirten Proje Eğitim Koordinatörü Yrd. Doç.Dr. İsmail Gül ise, eğitimle çiftçilere doğru yöntemlerle verimliliğin nasıl sağlanabileceği konusunda bilinçlendirileceğinin işaret etti. Projenin toplam bütçesi 236.238 Euro olduğunu belirten Gül, proje süresi ise 17 ay olacağını açıkladı.

Toplantıya katılan Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Nedim Kuzu da, Siirt’in AB hibe fonlarından yeteri kadar istifade edemediğini savunarak, Oda bünyesinde kurdukları proje birimi aracılığıyla daha fazla proje üreteceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious