Üç büyükler artık localardan da büyük gelir elde ediyor

Üç büyükler artık localardan da büyük gelir elde ediyor.32680
  • Giriş : 30.08.2007 / 07:51:00

Türkiye’nin üç büyük kulübü artık stadyumlardaki localardan da büyük gelir elde ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İşadamları tuttuğu renkleri locadan desteklerken, şirketler de misafirlerini maçta ağırlıyor. Türkiye liglerinde en fazla sezonluk loca gelirini ise 4 milyon 750 bin dolar ile Fenerbahçe elde ediyor.

SPONSORLUK geliri, sezonluk kombine kart satışı ve TV yayınları derken artık kulüpler stadyumlardaki localardan da büyük gelir elde etmeye başladı. İş adamları tuttukları takımları localardan desteklerken Türkiye’nin büyük şirketleri de misafirlerini ağırlamak için localara ilgi gösteriyor. Üç büyük kulüp arasında en fazla loca gelirine sahip takım ise Fenerbahçe oluyor. Sezonluk loca kiralarından yılda 4 milyon 750 bin dolar kazanan Fenerbahçe, 52 bin kişilik Şükrü saracoğlu Stadyumu ile de Türkiye liglerinde en fazla stadyum gelirine sahip kulüp. Üç büyük kulübün statlarında 40 bin YTL’den başlayan sezonluk loca kiraları ise 125 bin dolara kadar çıkıyor.

FENERBAHÇE’DE SIRA VAR: Geçtiğimiz yıllarda yenilenen ve izleyici kapasitesi 52 bine ulaşan Fenerbahçe Şükrü saracoğlu Stadyumu üç büyük kulüp arasında en fazla loca gelirine sahip. Yılda 61 locadan 4 milyon 750 bin dolar gelir sağlayan Şükrü saracoğlu Stadyumu’ndan loca almak için birçok şirket ve iş adamı sırada bekliyor. Şükrü saracoğlu Stadyumu’nda sezonluk kira fiyatlarını locanın konumu, içinde bulundurduğu özellikleri ve izleyici kapasitesi belirliyor. Bugün 60 bin dolardan başlayan loca fiyatları Şükrü saracoğlu Stadyumu’nda 125 bin dolara kadar çıkabiliyor. Statta bir önceki yıl locası olanlar için de ertesi sezon öncelik hakkı tanınıyor.

BEŞİKTAŞ’IN 3 MİLYON DOLAR: 2004 yılında yenilenen ve izleyici kapasite artırılan Beşiktaş İnönü Stadyumu’ndaki localara da büyük ilgi var. 4 yıl öncesine kadar sadece şeref tribününün bulunduğu bölgede locaları olan Beşiktaş, efsane taraftar grubu ’Çarşı’nın bulunduğu kapalı tribünlere de yeni localar yaptırdı. Bu sayede loca sayısını 47’ye yükselten Beşiktaş’ın İnönü Stadyumu’nda boş locası bulunmuyor. İnönü Stadyumu’ndaki sezonluk loca kiraları ise 60 bin dolar ile 100 bin dolar arasında değişiyor. Localardan yılda ortalama 3 milyon dolar gelir elde eden Beşiktaş’ın 13 locası da sponsor firmalara ayrılmış durumda. Stadyumdaki 11, 13, 14 ve 20 kişilik localarda klima, televizyon ve buzdolabı bulunuyor.

GALATASARAY SEYRANTEPE’Yİ BEKLİYOR: Galatasaray üç büyük kulüp arasında sezonluk loca kiralarından en az gelir elde eden kulüp. Sadece 33 locaya sahip olan Galatasaray, buradaki gelirini artırmak için Seyrantepe projesini bekliyor. Ali Sami Yen Stadyumu’nun yerine yapılacak yeni spor kompleksinde loca sayısını artıracak olan Galatasaray, sezonluk loca kiralarını da yükseltecek. 3 ve 5 kişilik localara sahip olan Ali Sami Yen Stadyumu’nda fiyatlarda 30 bin YTL ile 65 bin YTL arasında değişiyor. Galatasaray Kulübü’nün localardan sağladığı yıllık gelir ise yaklaşık olarak 1 milyon 300 bin YTL.

Locada mini bar da var

Türkiye liglerinde en fazla stadyum hasılatını, yeni yatırımlarla birlikte Avrupa standartlarına kavuşturulan Fenerbaçe Şükrü saracoğlu Stadyumu elde ediyor.

Stadyumdaki localarda kablolu TV ve uydu yayınları, telefon, ve internet bağlantısı, localar arası dahili hat, dev ekran TV, bar, buzdolabı ve oturma grupları, maç günleri harici kullanma imkanı olan ofisler yer alıyor.

Alışveriş merkezinin de bulunacağı statta 24 saat güvenlik ve otopark hizmeti veriliyor.

Avrupa’da 2’nci lig takımlarının locası var

SON yıllarda Avrupa kulüplerinin de büyük gelir kalemlerinden biri olmaya başlayan localara bugün hemen hemen her Avrupa stadında rastlamak mümkün. Özellikle Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde 2’nci lig takımlarının stadyumlarında bile bulunan locaların içinde her şey mevcut. Avrupa maçları için özel olarak hazırlanan localar yurtdışında ofis olarakta kullanılabiliyor. Odaların içinde toplantı masaları bile bulunuyor.

Şirketler Avrupa maçlarında yabancıları da konuk ediyor

FENERBAHÇE ve Beşiktaş’ın statlarında sezonluk loca kiralayan yurtdışı ortaklı ve ihracat odaklı şirketler yabancı misafirlerini de bu localarda ağırlıyor. Özellikle Avrupa maçları öncesi Türkiye’ye gelen yabancı Futbol tutkunları da işadamlarıyla birlikte maçları bu localardan izliyor.

Ali Sami Yen’de spor yazarlarına özel loca

GALATASARAY’ın sponsor firmalarından Ülker bu yıl spor yazarları için Ali Sami Yen Stadyumu’nda özel loca yaptırdı. Toplam 80 bin YTL’ye mal olan locada 24 saat internet bağlantısı, buzdolabı, televizyon ve ısıtma sistemleri bulunuyor. Özellikle maç günleri yazarlar tarafından büyük ilgi gören locada yiyecek ve içecek büfeleri de bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious