Üç can için 3 yıl

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Selim Kılıç, TIR’ıyla karşı şeride geçerek beş kişilik ailenin bulunduğu otomobile çarptı. Kazada 19 yaşındaki Büşra, 14 yaşındaki Kaan ve baba İsmail Sayış yaşamını yitirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BÜŞRA Sayış, üniversiteyi kazanabilmek için 2 yıl dershaneye gitti. Hacettepe Üniversitesi Almanca Bölümü’nü kazandığını öğrendiğinde içi içine sığmıyordu. Mutlu anını paylaşmak istediği annesi Havva, Mali Müşavir babası İsmail, kardeşleri Damla ve Kaan’la birlikte Samsun’daki evlerinden Ankara’ya, üniversiteye kaydını yaptırmak için gitmişti. Kaydı yapılmış, kalacağı yurt da ayarlanmıştı. Şehri gezmek için Ankara’da bir gece kaldılar. Ertesi sabah trafiğe kalmak istemediler. Sabah erken saatlerde otelden ayrıldılar. Baba İsmail Sayış direksiyonun başındaydı. Sevinç içinde Samsun’a dönerken, Selim Kılıç’ın kullandığı TIR, 6 Eylül 2005 tarihinde Büşra, Kaan ve babaları İsmail Sayış’ı hayattan kopardı. Kazadan diğer kardeş Damla ile anne Havva Sayış kurtuldu.

3 ACIYLA YAŞIYORUZ

Kaza sırasında kardeşleriyle otomobilin arka koltuğunda oturan 21 yaşındaki Damla ile ön koltukta oturan anne Havva Sayış, 3 acıyla yaşamaya çalışıyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisat Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Damla, bu acıya dayanamadığı için okulu bırakmayı düşündü. Ama yakınları onu ikna edince tekrar okula döndü. Havva Sayış ise her köşesine kaybettiği iki çocuğu ve eşinin kokusunun sindiği evinde tek başına yaşamaya başladı. Halen tedavisi süren Damla, kazayla ilgili hiçbir şey hatırlamıyor. Kazadan sonra bilinci kapalı olarak 3 hafta hastanede yatan Damla, en son yolda mola verip kahvaltı yaptıklarını anımsıyor. Damla, "Keşke kardeşlerim ve babamın son dakikaları olduğunu bilseydim ve onları doya doya öpseydim. Yaşadıklarım bana ağır geldi. Uzun süre psikolojik tedavi gördüm. Onların fotoğrafını görünce hıçkırarak ağlıyorum. Annem ise sık sık fenalaşıyor. Ne yazık ki okulum nedeniyle onun yanında olamıyorum. Sürücü bunun hesabını asla veremez. Zaten yitirdiklerimizin hesabı yok. Annemle ben yaşıyoruz ama nasıl" diyerek yaşadıklarını anlatıyor.

HIZI 2 KATIYDI

Kırıkkale Delice yolunda TIR’ıyla seyreden Selim Kılıç, 50 kilometre olan hız sınırını aşarak 99 kilometreye ulaşmıştı. Adli Tıp Kurumu raporuna göre önündeki araçla yeterli takip mesafesini bırakmamıştı. Sollama yapılamaz işaretine rağmen bir otomobili sollayan Kılıç, başka bir otomobile arkadan çarparak yolun karşı tarafına savruldu. Karşı şeritte seyreden İsmail Sayış’ın kullandığı otomobile de önden çarpan Kılıç, şerit ihlali yapmıştı. Tedbirsiz ve dikkatsiz davranarak 3 ölüme ve 2 yaralamaya neden olan Selim Kılıç, kazada tamamen kusurlu bulundu. 2 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Kılıç, Kırklareli Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 4 yıl hapse mahkûm edildi. Ancak duruşmadaki iyi hali nedeniyle cezası 3 yıl 4 aya indirildi. Ehliyetine 1 yıl el koyuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious