ÜÇ DTP'liye 5'er yıl hapis isteniyor

ÜÇ DTP'liye 5'er yıl hapis isteniyor.16965
  • Giriş : 23.10.2008 / 14:50:00

PKK propagandası yapan 3 DTP'li yetkilinin 5'er yıl hapsi isteniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terör örgütünün propagandasını yaptıkları iddiasıyla haklarında dava açılan eski DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, kapatılan DEP'in eski milletvekili Selim Sadak ve DTP'li Dicle Belediye Başkanı Abdullah Akengin'in yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar katılmazken, avukatları Muharrem Erbey ve Aygül Demirtaş hazır bulundu.

Hazırladığı mütalaasını okuyarak, mahkemeye sunan savcı, terör örgütü PKK'nın, Türkiye Cumhuriyeti'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile Suriye, İran ve Irak topraklarının bir kısmını içine alacak şekilde, Marksist-Leninist ilkeler doğrultusunda Kürt devleti kurma amacını taşıyan ve bu amaç doğrultusunda 1984 yılından bu yana yurt içinde çok sayıda öldürme, yaralama, soygun, gasp, yol kesme, köy ve karakol basma, kundaklama eylemleri yapan bir terör örgütü olduğunu vurguladı.

Mütalaada, sanıkların okuduğu "Demokratik Toplum Kongresi" adlı toplantının sonuç bildirgesinde, terör örgütünün propagandasının yapıldığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Sanıklar savunmalarında, açıklamanın içeriğini ve belirtilen hususları kabul edip desteklediklerini belirtmişlerdir. 30 yıldır binlerce insanı öldüren, bu kapsamda birçok suç işleyen ve dünyaca terör örgütü olarak kabul edilen terör örgütü PKK'nın elebaşı hakkında (Kürt halk önderi) olarak bahseden sanıklar, sonuç bildirgesini okuyarak terör örgütünün propagandasını yapmışlardır. Sanıkların bu suçtan cezalandırılmaları talep olunur."

Demirtaş'a "özel tehlikeli suçlular" hükmü

Savcı mütalaasının son bölümünde ise sanıklar hakkında TCK'nın "Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma" hükmünü içeren 53. maddesinin uygulanmasını istedi.

TCK'nın 53. maddesi; sanıkların seçme ve seçilme ile siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi olmaktan yoksun bırakılmasını da içeriyor.

Savcı sanık Demirtaş ile ilgili olarak ayrıca TCK'nın "Suçta tekerrür ve özel tehlikeli suçlular" hükmünü kapsayan 58. maddesinin uygulanmasını da istedi.

Avukatlar itiraz etti

Sanık avukatları, Cumhuriyet savcısının, okuduktan sonra mahkemeye sunduğu mütalaasını kabul etmediklerini belirttiler.

Sanık avukatları Erbey ve Demirtaş, mahkeme heyetinden mütalaaya karşı savunma hazırlamak üzere süre talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, savunma hazırlamaları için avukatlara süre verilmesini kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

Diyarbakır'da 26-28 Ekim 2007'de DTP milletvekilleri ve belediye başkanlarının katıldığı "Demokratik Toplum Kongresi" adı altındaki toplantının sonuç bildirgesini okuyan sanıklardan Demirtaş ile beraberindeki Akengin ve Sadak'ın, Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçunu kapsayan 7/2. maddesi uyarınca 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*