Üç komutana şeref madalyası verildi

Üç komutana şeref madalyası verildi.12560
  • Giriş : 19.08.2008 / 21:21:00

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, Oramiral Ataç ile Orgeneral Babaoğlu'na TSK Şeref Madalyası verildi. İki Korgeneral de üstün hizmet madalyası aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, sürekli gelişim anlayışının uzun yıllarda elde edilen bilgi birikimleriyle desteklendiği, üretime dönük sonuç odaklı projelerin, silahlı gücün gelecekte de daha dinamik olacağını gösterdiğini belirtti. Büyükanıt, ''Bu yıl içinde Irak'ın kuzeyinde gerçekleştirilen hava ve kara operasyonları ile kısa zamanda hayata geçirilen projeler sanıyorum atılan adımlar konusunda bir fikir vermiştir'' dedi.

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda ''Türk Silahlı Kuvvetleri Şeref ve TSK Üstün Hizmet Madalyası Tevcih Töreni'' düzenlendi.

Törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Atila Işık, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ile orgeneral rütbesiyle 30 Ağustos itibariyle Ege Ordusu Komutanlığı'na atanan Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı'na atanan Korgeneral Aslan Güner ve eşleri ile üst düzey komutanlar katıldı.

Törende, TSK Şeref ve TSK Üstün Hizmet Madalyası alan komutanların öz geçmişleri ile madalya beratları, çeşitli askeri faaliyetlerden seçilen video görüntüleri eşliğinde okundu.

Daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ataç ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Babaoğlu'na üstün hizmetleri ve yürüttükleri kuvvet komutanlığı görevindeki başarıları dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetleri Şeref Madalyası ve beratlarını tevcih etti.

Orgeneral Büyükanıt, 30 Ağustos itibariyle orgeneralliğe yükselecek Korgeneral Güner ve Korgeneral Kıvrıkoğlu'na da TSK'nın çeşitli kademelerinde yaptıkları özverili ve başarılı çalışmaları ve bir üst rütbeye yükseltilmeleri dolayısıyla TSK Üstün Hizmet Madalyası ve beratlarını verdi.

-GENELKURMAY BAŞKANI'NIN KONUŞMASI-

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, törende yaptığı konuşmada, TSK'nın çağdaş harp ölçütlerini daha da yukarı taşıyan böyle bir lider kadroyla çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Güvenlik ortamının tehdit, risk ve belirsizliklerle dolu olduğu bir süreçte, TSK'nın hedefinin yüksek disiplin ve moral gücünü koruyarak harbe hazırlık seviyesini en üst seviyede tutmak ve gelişiminin sürekliliğini sağlamak olduğunu belirten Orgeneral Büyükanıt, şöyle konuştu:

''Yaşadığı coğrafyanın gerçeklerinin farkında olan TSK, bu hedefe ulaşmakta gücünü çok yönlü deneyimleri, bilgi altyapısı, yurt sevgisi, fedakar personelin vazife bilinci ve en önemlisi bağrından çıktığı yüce Türk ulusunun kendisine duyduğu büyük güvenden almaktadır. Böyle bir ortamda üstün liderlik özellikleriyle emir ve komuta ettikleri birlikleri yönetmenin ötesinde, personeli için ideal bir model olma özelliği taşıyan bu arkadaşlarım, TSK'nın başarıyla mücadele edebilmesine imkan tanıyacak yetenekleri kazanmak için çok önemli çalışmalar da yapmışlardır.

Bu alanda en etkili silahın iyi eğitilmiş asker olduğu düşüncesinden hareketle, özellikle yarınların TSK'sını oluşturacak kadroların daha da üstün niteliklerle donatılmış olarak yetiştirilmesine yönelik kapsamlı ve etkin çalışmaları her türlü takdirin üzerindedir. Ayrıca, TSK'yı sayısal çokluktan ziyade nitelikleri ve etkinlikleri artmış kuvvet yapılarına ulaştıracak çalışmalara da hız vermişlerdir. Sürekli gelişim anlayışının uzun yıllarda elde edilen bilgi birikimleriyle desteklendiği, üretime dönük sonuç odaklı bu projeler, silahlı gücümüzün gelecekte de daha dinamik olacağının habercileridir. Bugün geldiğimiz noktada, TSK'nın gelişen karmaşık durumlarda doğru ve isabetli karar vermesine temel olacak bilimsel donanıma ulaşmak konusunda da büyük adımlar attığını gururla söyleyebiliriz. Bu yıl içinde Irak'ın kuzeyinde gerçekleştirilen hava ve kara operasyonları ile kısa zamanda hayata geçirilen projeler sanıyorum atılan adımlar konusunda bir fikir vermiştir. Aldığımız olumlu sonuçlar, seçkin, donanımlı, çağdaş ve iyi yetiştirilmiş bir kadroya sahip olduğumuzun bir göstergesidir.''

Orgeneral Büyükanıt, bugün kendilerine madalyalarını tevcih ettiği silah arkadaşlarının da bu seçkin kadronun en üst düzeydeki temsilcileri olduğunu vurguladı. Orgeneral Büyükanıt, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ataç ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Babaoğlu'nun ifa ettikleri seçkin ve özgün hizmetlerle temayüz ederek, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına atanmalarından sonra bu görevlerindeki birer yıllarını üstün başarıyla tamamladıklarını ve TSK Şeref Madalyasıyla ödüllendirilmeye layık görüldüklerini söyledi.

Korgeneral Güner ve Korgeneral Kıvrıkoğlu'nun da TSK'nın çeşitli kademelerinde özverili ve başarılı çalışmalar yaptıklarını ve orgeneralliğe yükseltilerek TSK Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilmeye layık görüldüklerini ifade eden Orgeneral Büyükanıt, ''Kendilerini candan kutluyorum'' dedi.

Orgeneral Büyükanıt sözlerini şöyle tamamladı:

''Burada madalyalarını tevcih ettiğimiz değerli silah arkadaşlarımızın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasa ile belirlenmiş tüm temel niteliklerine gönülden bağlı olarak Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda üstün hizmetlerine devam edeceklerine, TSK'nın yeteneklerinin daha üst seviyeye taşınması konusunda hiçbir özveriden kaçınmadan çalışacaklarına olan inancımı da vurgulamak istiyorum.

Bu vesileyle kendilerini ve aile üyelerini bir kez daha kutlar, sağlık, mutluluk içinde üstün başarılar dilerim.''

Orgeneral Büyükanıt'ın konuşmasının ardından madalya alan komutanlar eşleriyle birlikte tebrikleri kabul etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*