Üç lider: Bush, Ahmedinejad, Putin

  • Giriş : 31.12.2006 / 00:00:00

Uluslararası Araştırma Grubu Harris ABD ve Avrupa ülkelerinde dünya liderleri ile ilgili araştırmada ilginç sonuçlara ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Almanya Şansölyesi Angela Merkel Batılıların en çok sevilen lider olarak seçilirken, ABD Başkanı George W. Bush sonuncu oldu. Sevilmeyen liderler arasında ikinci olan İran lideri Mahmud Ahmedinejad’dan sonra en çok sevilmeyen üçüncü lider Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin.

France 24 kanalının sponsorluğunda gerçekleşen araştırma ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’da gerçekleştirildi. Her ülkeden 2 bin kişi ile yapılan görüşmelerde 2006’nın en önemli olayı, dünya liderleri hakkındaki düşünceleri ve uluslararası problemler hakkında sorular yöneltildi.

Batılılara göre en büyük sorun İsrail ve Hizbullah arasında Lübnan’da gerçekleşen savaş. Fransızların yüzde 22’si Lübnan savaşını birinci sorun olarak görürlerken, İtalyanların yüzde 18’i ve İspanyolların da yüzde 20’si Lübnan krizini önemli buldu. Ankete göre ikinci büyük sorun Kuzey Kore’nin nükleer denemeleri.

Amerikalılar yılın olayı olarak Cumhuriyetçilerin Demokratlar tarafından yenilgiye uğratıldığı Kongre seçimlerini gösterdi. Sıralamaya konulan yılın olayları arasında yer alan Anna Politkovskaya’nın öldürülmesi ise İtalya’da yüzde 5 oranında önemli bulunurken, Amerikalıların ise sadece yüzde 1’i bu olayı önemli buldu.

İtalyanların yüzde 61’i, İspanyolların yüzde 60’ı, Fransızların yüzde 57’si ve Almanların da yüzde 51’i Almanya Şansölyesi Angela Merkel’i sempatik bulduklarını açıkladı.

Anket sonuçlarına göre hiç sevilmeyen lider ABD Başkanı George W. Bush. Amerikalıların yüzde 56’sı liderlerini antipatik bulurken, Fransız ve Almanların yüzde 87’si ve İspanyolların da yüzde 88’i Bush’u sevmiyor. Bush’tan sonra ikinci en çok sevilmeyen lider İran Cumhurbaşkanı. Batı’dan sadece yüzde 6 destek bulabilen Ahmedinejad’dan sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de antipatik liderler listesinde üçüncü sırada yer alıyor.

Almanların yüzde 21’le olumlu yaklaştıkları Putin, Amerikalılardan yüzde 18 oranında destek bulabildi. Avrupa ülkelerinde Putin’e karşı antipatinin İran liderinden daha fazla olması ilginç bulundu. Fransızların yüzde 73’ü Putin’in aleyhinde olurken yüzde 60’ı Ahmedinejad’a karşı olduklarını açıkladılar.

Ankete katılanların çoğunluğu Irak’tan yabancı güçlerin kısa zamanda çıkması gerektiğini savunurken, İran nükleer krizinin de diplomatik yollarla çözülmesini istediklerini belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious